Szpital Uniwersytecki w Krakowie

i

Autor: materiały prasowe

Kraków: Szpital Uniwersytecki organizuje kampanię "W trosce o... zdrowie kobiety"

2021-02-16 11:08

Wykłady online oraz bezpłatne konsultacje i badania przygotował Szpital Uniwersytecki w Krakowie w ramach kampanii świadomościowej "W trosce o... zdrowie kobiety". Dyrektor placówki zauważa, że w czasie epidemii część pacjentów boi się wizyty u lekarza i lekceważy objawy.

W trosce o... zdrowie kobiety" to inicjatywa, której głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na rolę diagnostyki w procesie prawidłowego leczenia. W jej ramach Szpital Uniwersytecki w Krakowie przygotował dwie serie wykładów online - skierowanych do lekarzy POZ oraz pacjentek, a także bezpłatne konsultacje onkologiczne i badania diagnostyczne.

Tak wygląda zamarznięty Zalew Nowohucki

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski podkreśla, że luty jest miesiącem pacjentów onkologicznych i dobrym czasem na organizację działań mających szerzyć wiedzę o profilaktyce i diagnostyce.

Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii, ponieważ - jak zaobserwowaliśmy - część pacjentów w obawie przed koronawirusem bała się przychodzić do lekarza i lekceważyła swoje objawy. W efekcie, gdy w końcu zdecydowali się na wizytę, trafiali do szpitali w dużo gorszym stanie niż byłoby to przed pandemią. To niezmiernie niepokojąca tendencja, którą zamierzamy odwrócić m.in. działaniami takimi jak inicjatywa "W trosce o… zdrowie kobiety" – mówi dyrektor placówki.

Jak dodaje, kampania jest skierowana nie tylko do pacjentów, ale i do lekarzy POZ, ponieważ to do nich pierwszych zwracają się pacjenci.

Ważne jest, aby to właśnie lekarze POZ posiadali szeroką wiedzę na temat najnowszych dostępnych badan diagnostycznych i możliwości terapeutycznych – zaznacza dyrektor.

W pierwszej kolejności szpital zwraca uwagę na najczęstsze onkologiczne problemy kobiet, czyli raka jajnika, szyjki macicy i raka piersi. To właśnie tej tematyce poświęcone będą wykłady, z których dowiedzieć się można będzie np. jak interpretować wyniki cytologii, które zmiany w piersiach są szczególnie niebezpieczne i co powinno skłonić do pilnej wizyty u ginekologa. Oprócz tego pacjentki skorzystają z bezpłatnych konsultacji i badań. W ramach tzw. Różowej soboty będzie można wykonać bezpłatną cytologię, mammografię oraz skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie chorób piersi z uniwersyteckiego Breast Unitu.

Kobiety do troski o swoje zdrowie szczególnie zachęca też rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska.

Ponownie zapraszamy Panie do szpitala. Chcemy pokazać, że lekarzy nie należy się bać, a żadne objawy nie powinny zostać zlekceważone, ponieważ szybka diagnoza to często szansa na całkowite wyleczenie – podkreśla.

Wykłady będą dostępne na stronie internetowej szpitala przez miesiąc - od 22 lutego. "Różowa sobota" odbędzie się 27 lutego, w godzinach od 8 do 14. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna, która rozpocznie się 23 lutego.

Wydarzenie "W trosce o…zdrowie kobiety" finansowane jest z grantu edukacyjnego sponsora

Kochasz niezdrowe jedzenie? Sprawdź ile kalorii mają te fast foody!

Pytanie 1 z 8
Ile kalorii ma zapiekanka?