Kraków się dusi! To dziś drugie najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie!

2021-03-16 9:25 nm
smog
Autor: pixabay.com

Dramatyczne powietrze w Krakowie. Normy zanieczyszczenia przekroczone są o kilkaset procent. Co więcej, według światowych wskaźników stolica Małopolski jest dziś [we wtorek, 16 marca 2021] drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem na kuli ziemskiej. Przy wyjściu z domu lepiej nie oddychać pełną piersią.

Smog w Krakowie [16.03.2021]

Wtorek, 16 marca nie przywitał nas dobrym powietrzem. Normy w całym mieście przekroczone są o kilkaset procent. Najgorzej jest w centrum miasta oraz na południu. Sytuacji nie polepszają także ościenne miejscowości, jak Węgrzce, Zielonki czy Rząska. Poniżej znajdziecie screen z Airly, który pokazuje smog w Krakowie we wtorek. Co więcej, Kraków znalazł się na drugim miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Wyprzedza go tylko Dhaka z Bangladeszu.

Smog w Krakowie i okolicach [16.03.2021]
Autor: screen airly Smog w Krakowie i okolicach [16.03.2021]
Raport z anteny 15.03, godz.10

Kraków przykryty smogiem. Jak się bronić?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.