Zorza polarna

i

Autor: McKayla Crump, Unsplash

WIADOMOŚCI

Zorza polarna nad Polską. Niezwykłe zjawisko było widoczne nawet z Podhala! [ZDJĘCIA]

2023-11-05 16:51

Zorza polarna to jedyne w swoim rodzaju zjawisko, które zazwyczaj kojarzy nam się z krajami skandynawskimi. Nic dziwnego, że kiedy jest widoczna w Polsce wywołuje tak wielkie poruszenie wśród naszych rodaków. Ostatnio to niezwykłe widowisko było widoczne w nocy z soboty na niedzielę, a podziwiać je mogli nawet mieszkańcy Podhala.

Zorza polarna nad Polską. Jak powstaje to zjawisko?

Z soboty na niedzielę, czyli z 4 na 5 listopada nad całą Polską byłą widoczna zorza polarna. To niezwykłe zjawisko kojarzone jest głównie z krajami skandynawskimi. Powstaje, kiedy na Słońcu dochodzi do burz magnetycznych, przez co wyrzucane są ogromne ilości naładowanych cząsteczek — protonów i elektronów, które tworzą tzw. wiatr słoneczny. Kolorowe smugi na niebie są widoczne, kiedy zderza się on z polem magnetycznym Ziemi. Występują przede na wszystkich wysokich szerokościach geograficznych, czyli w okolicach kół podbiegunowych.

Zorza polarna nad Polską. Wyjątkowe zjawisko było widoczne na Podhalu

Chociaż zorza polarna kojarzy nam się głównie z krajami skandynawskimi, w Polsce także bywa czasem widoczna, głównie z nadmorskich miejscowości. Nic dziwnego, że tym razem wywołała tak wielkie poruszenie w mediach społecznościowych. internauci z całego kraju dzielili się wyjątkowymi zdjęciami. Sieć Obserwatorów Burz zarejestrowała zorzę polarną nawet na Podhalu.

Pamiętasz lata 80.? QUIZ tylko dla ekspertów! Młodzież nie ma żadnych szans!

Pytanie 1 z 15
Ta katastrofa zmieniła oblicze świata. W którym roku doszło do awarii reaktora atomowego w Czarnobylu?
czarnobyl

Jakie kolory może mieć zorza polarna?

Zorza polarna może przybierać różne kolory w zależności od tego, na jakiej wysokości i z jakim gazem zderzają cząsteczki. Tlen świeci się na zielono lub czerwono, azot na bordowo, mieszkanka azotu i tlenu na żółto, zaś wodór i hel na fioletowo i niebiesko. Zorza polarna jest także widoczna na innych planetach. Eksperci zaobserwowali ją na Saturnie, Uranie i Neptunie. Może być także widoczna na planetach spoza naszego układu, które posiadają pole magnetyczne i magnetosferę, na którą oddziałuje wiatr gwiezdny.

Księżyc Żniwiarzy nad Białką Tatrzańską. Niezwykła pełnia zalśniła na Podhalu:

Brooke z Mody na sukces. Po latach szczęka opada!