Rezerwa przyrody Biała Woda

i

Autor: Jerzy Opioła, Wikipedia (CC BY 2.5)

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Rezerwat Biała Woda w Pieninach pójdzie pod zabudowę? Oburzeni mieszkańcy apelują do burmistrza Szczawnicy

2023-09-01 11:31

Rezerwat przyrodniczy Biała Woda ma iść pod zabudowę. Na jego terenie ma powstać kompleks hotelowy wraz z restauracją, co nie podoba się mieszkańcom. Powstała petycja do burmistrza Szczawnicy, w której domagają się powstrzymania inwestycji. "Już sama budowa i ruch ciężkiego sprzętu będzie zabójstwem dla rezerwatu" — zwracają uwagę jej autorzy.

Rezerwat przyrody Biała Woda przyciąga wyjątkowymi walorami przyrodniczymi

Wyjątkowy rezerwat Biała Woda został ustanowiony w 1963 roku i znajduje się w Jaworkach na terenie gminy Szczawnica, będące częścią Pienin. Miejsce zostało objęte programem Natura 2000 i należy do sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Rezerwat jest położony u podnóża malowniczego wąwozu i znajduje się w nim wiele ścieżek pieszych i rowerowych, którymi można dostać się m.in. punktu widokowego Przełęcz Rozdziela, skąd można podziwiać panoramę Pienin i odległej Babiej Góry.

Rezerwa Biała Woda w Pieninach ma pójść pod zabudowę

Niestety w tym wyjątkowym miejscu na mapie Polski wkrótce może zostać zaburzony spokój. Na jego terenie wkrótce ma powstać kompleks hotelowy. Z dokumentacji projektowej zgłoszonej w Urzędzie Gminy Szczawnica czytamy, że planowany obiekt pomieści 30 gości i będzie składać się z trzech budynków, w których znajdzie się restauracja z zapleczem gospodarczym i część hotelowa. Dodatkowo w planach jest budowa podziemnego parkingu. Pomysł zabudowy rezerwatu oburzył lokalnych mieszkańców. Wystosowano petycję do burmistrza Szczawnicy, w której domagają się zaniechania planowanej inwestycji.

— My mieszkańcy Jaworek, nasi goście i miłośnicy Pienin domagamy się od władz powstrzymania komercyjnej inwestycji, która ma powstać w rezerwacie Biała Woda. (...) To jeden z najcenniejszych krajobrazowo i przyrodniczo zakątków Polski i bardzo nam zależy, aby pozostał w niezmienionej formie, dla dobra przyrody tam bytującej oraz turystów licznie odwiedzających to miejsce. W samym środku rezerwatu ma powstać obiekt noclegowy z zapleczem restauracyjnym, niemożliwym jest więc aby budowa i samo istnienie takiej działalności nie wpłynęło negatywnie na środowisko. W rezerwacie bytuje wiele gatunków ptaków i zwierząt, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeczonej działki jest siedlisko bobrów, w Białej Wodzie występuje wiele chronionych gatunków roślin, w tym te endemiczne dla rejonu Pienin — zwracają uwagę autorzy petycji.

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Mieszkańcy Jaworek nie chcą zabudowy Białych Wód

W petycji mieszkańcy zwracają uwagę na to, że wprowadzenie ciężkiego sprzętu na teren rezerwatu przyrody zaburzy jego ekosystem i spokój zwierząt, dlatego domagają się, aby miasto zrezygnowało z tej inwestycji i pozostawiło go w niezmienionym stanie. Pod apelem podpisało się już niemal 11 tysięcy osób.

— Już sama budowa i ruch ciężkiego sprzętu będzie zabójstwem dla rezerwatu. A w momencie kiedy obiekt by powstał wygeneruje to dodatkowy ruch do obsługi pensjonatu — dostawy towarów, pralni, serwisów technicznych, odbiory nieczystości, przejazdy pracowników i zakwaterowanych tam gości, bardzo wzrośnie intensywność hałasu i wszelkiej innej działalności związanej z obecnością tam człowieka w dużej liczbie — czytamy w petycji. — Domagamy się więc zostawienia tego pięknego kawałka naszego kraju w formie niezmienionej i objęcia go ochroną, która powinna tyczyć się rezerwatów przyrody — dodają autorzy.

Nad Bałtykiem czy w Tatrach? Gdzie w te wakacje było drożej? Porównujemy ceny z Zakopanego i Jastarni:

Makabra w Krakowie. Ciało w łazience na os. Uroczym