Synagoga Izaaka

i

Autor: materiały prasowe SKOZK

Wiadomości

Pęka cenny zabytek kultury żydowskiej w Polsce. SKOZK deklaruje finansową pomoc

2024-01-12 9:02

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) poinformował w ostatnim czasie o problemach, z jakimi mierzy się Synagoga Izaaka znajdująca się na krakowskim Kazimierzu. Jeden z najcenniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce pęka. SKOZK zadeklarował finansową pomoc w celu ratowania tego budynku.

Pęka jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa. SKOZK deklaruje pomoc

Synagoga Izaaka mieszcząca się na rogu ulic Kupa 18 i Izaaka na krakowskim Kazimierzu, uznawana jest za jeden z najbardziej okazałych budynków w stolicy Małopolski. Budowa bożnicy została zakończona już w 1644 roku, a jej budowniczym był Włoch, Giovanni Trevano. Teraz synagoga Izaaka mierzy się ze sporymi problemami, a mianowicie - pękającym sklepieniem.

Sklepienie zostanie zabezpieczone. Postawiono na mało inwazyjną metodę

Badania przeprowadzone przez biegłych wykazały dużą szerokość i spore rozgałęzienie pęknięć. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przy wsparciu z opiniami rzeczoznawców, opracował projekt techniczny mający na celu zabezpieczenie sklepienia. Postawiono na metodę, która ma zagwarantować jak najmniejsze ingerencje w dekoracje sklepienia. Prace mają zostać przeprowadzone przy użyciu taśm z włókna węglowego. SKOZK deklaruje pomoc finansową w ratowaniu synagogi.

Zgodnie ze stanowiskiem władz konserwatorskich wybrano ostatecznie metodę gwarantującą jak najmniejsze ingerencje w piękne, stiukowe dekoracje sklepienia. Będzie to możliwe dzięki taśmom z włókien węglowych, które zepną sklepienie od strony jego górnej powierzchni (czyli od strony strychu). Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa deklaruje dalszą pomoc w ratowaniu synagogi – części unikatowego w skali europejskiej zespołu żydowskich budynków sakralnych wznoszonych od końca XV do końca XIX w., położonych na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - możemy przeczytać na Facebooku SKOZK.

80 lat temu Płaszów stał się obozem koncentracyjnym KL Plaszow. Tak wyglądała ta część Krakowa

Kto udusił piękną księgową z Krakowa?