ŻYCIE MIASTA

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie. Sprawdziliśmy, ile trzeba wydać na prezenty i jedzenie [ZDJĘCIA]

2023-12-20 15:29

Jarmark bożonarodzeniowy to wspaniała krakowska tradycja, która co roku wprawia mieszkańców miasta w iście świąteczny nastrój. Od ponad 30 lat rzemieślnicy z całego świata zjeżdżają do stolicy Małopolski, aby wystawić swoje wyjątkowe produkty, świetnie nadające się na świąteczne prezenty. Sprawdziliśmy, jak w tym roku prezentują się ceny na konkretnych stoiskach. Niestety tanio nie jest.

Jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie wystartował

W piątek, 24 listopada rozpoczął się jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie. Chociaż jego uroczyste otwarcie nastąpi dopiero w sobotę o godz. 12.00 od strony wieży Ratuszowej, już teraz stoiska wzbudzają dużą sensację wśród mieszkańców miasta i turystów. Mimo niskich temperatur i porywistego wiatru tłumy zgromadziły się przy budkach z jedzeniem, ozdobami świątecznymi i pamiątkami. Na krakowski jarmark zjeżdżają się kupcy i rzemieślnicy z całego świata. W tym roku możemy spotkać tam  Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier, a nawet z Nepalu. 

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie. Co na nim znajdziemy?

Kto poszukuje wyjątkowych prezentów, które podbiją serca nawet najbardziej wymagających członków rodziny, ten zdecydowanie powinien udać się przed świętami na krakowskim rynek. W końcu można tam nie tylko dobrze zjeść, ale również znaleźć rękodzielnicze perełki, których nie sposób uświadczyć w żadnym sklepie. Uwagę przyciągają wyjątkowe, bogato zdobione bombki, będące w stanie zachwycić każdego kolekcjonera. Wielki wybór słodyczy, chałw i pierników sprawdzi się również dla każdego wielbiciela słodyczy. Nie sposób także zapomnieć o wyjątkowych ubraniach i biżuterii — elementów strojów ludowych, ciepłych kożuchów na zimę, czy pięknych, regionalnych koralach. Sprawdziliśmy, w jakich cenach można dostać te oryginalne skarby.

Boże Narodzenie w PRL. Pamiętasz, jak je świętowano?

Pytanie 1 z 10
Skąd sprowadzano cytrusy?

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie. Jakie są ceny?

Jeśli planujecie robić przedświąteczne zakupy na krakowskim jarmarku bożonarodzeniowym, radzimy zaopatrzyć się w duży zapas pieniędzy, bowiem ceny do najniższych nie należą. Oczywiście warto podkreślić, że za wyjątkowe i niepowtarzalne produkty rękodzielnicze przyjdzie nam zapłacić więcej niż za prezenty z sieciówek, jednak dla wielu osób kwoty mogą zwyczajnie okazać się zaporowe. Co ciekawe, coraz częstszą praktyką sprzedawców jest brak cen przy produktach. Trudno więc zaplanować zakupy po prostu spacerując wśród stoisk, jeśli chcemy poznać ceny, musimy zapytać o nie sprzedawców. Z pewnością do jednych z najdroższych możemy zaliczyć ozdobne kolekcjonerskie bombki, których ceny rozpoczynają się od 55 złotych za sztukę i z łatwością dochodzą do trzycyfrowych kwot. Do najtańszych nie należą także piękne, zdobione obrusy i bieżniki, których ceny rozpoczynają się od około 500 złotych. Jeśli chcecie poznać ceny pozostałych produktów, sprawdzicie je w naszej galerii.

Jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie. Tak prezentują się ceny na tegorocznych stoiskach:

W weekend krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy odwiedziły tłumy mieszkańców i turystów.