Centrum Kongresowe ICE

i

Autor: Mach240390/Wikimedia Commons

Wiadomości

Co dalej ze spółką Kraków 5020? Jest propozycja prezydenta

2023-10-02 15:45

Spółka Kraków 5020, odpowiadająca m.in. za realizację drugiej miejskiej telewizji czy zarządzanie Centrum Kongresowym ICE może zostać połączona z Agencją Rozwoju Miasta Krakowa. Taką propozycję w kwestii dalszych losów instytucji przedstawił prezydent Jacek Majchrowski. Nowy organ miałby łączyć w sobie kompetencje budowy i operowania nieruchomościami wysokospecjalistycznymi w Krakowie.

Kraków 5020. Jaki los czeka kontrowersyjną spółkę?

Spółka Kraków 5020 nie miała ostatnimi czasy dobrej passy. Pod koniec kwietnia bieżącego roku krakowscy radni zdecydowali o jej zlikwidowaniu podczas sesji Rady Miasta. Z kolei we wrześniu wydana została decyzja o likwidacji programu „Hello Kraków”, określanego mianem drugiej miejskiej telewizji, realizowanego przez wspomnianą spółkę, odpowiadającą także m.in. za zarządzanie Centrum Kongresowym ICE czy sklepem Kraków Story. Propozycję co do dalszych losów spółki Kraków 5020 przedstawił prezydent Jacek Majchrowski, który chce, aby ta połączyła się z Agencją Rozwoju Miasta Krakowa.

Nowa instytucja miejska miałaby łączyć w sobie kompetencje budowy i operowania nieruchomościami wysokospecjalistycznymi, takimi jak Centrum Kongresowe czy Centrum Muzyki.

Realizujemy decyzję rady miasta o rozwiązaniu spółki Kraków5020 i wzmacniamy Agencję Rozwoju Miasta Krakowa zespołem doświadczonym w zarządzaniu. Chciałbym, aby w ramach Miasta powstała firma, która zajmie się budową i operowaniem nieruchomościami wysokospecjalistycznymi. Dzięki temu połączeniu powstanie taki podmiot. Teraz czas na radnych i ich zaangażowanie w ten proces – powiedział Jacek Majchrowski.

Jak podaje magistrat, rozwiązanie ma stanowić dla miasta optymalną formę realizacji uchwał z kwietnia bieżącego roku.

Połączenie struktur dwóch jednoosobowych spółek miejskich przyniesie szereg korzyści, w tym ograniczenie kosztów związanych z długotrwałym i kosztownym procesem likwidacji. Umożliwi ograniczenie kosztów społecznych i co najważniejsze da efekt synergii związany z dotychczasowym profilem i doświadczeniem obydwu spółek. Ponadto wprost realizuje zalecenia zawarte w raporcie cząstkowym Doraźnej Komisji Rady Miasta Krakowa oraz rekomendacje powołanego przez Prezydenta Miasta Krakowa zespołu zadaniowego – informuje urząd.

Decyzja ta, zdaniem urzędników ma zabezpieczyć ciągłość powierzonych i dotychczas realizowanych przez spółkę zadań, takich jak zarządzanie Centrum Kongresowym ICE.

Trzeba podkreślić, że powyższe działania wymagają zapewnienia odpowiednich środków, finansowych, w szczególności dla ICE Kraków, przez Gminę Miejską Kraków, koniecznych do wykonywania powierzonych obu spółkom zadań. Niemniej rekomendacja to krok w dobrym kierunku, który uwzględnia postulaty wszystkich stron, co dla mnie jest najważniejsze. Teraz będziemy się spotykać z radnymi i konsultować dalsze kroki – powiedział prezydent.

Kraków. Przez stolicę Małopolski przeszedł marsz solidaryzujący z warszawskim Marszem Miliona Serc

Wybory 2023. Debata "Super Expressu" Emerytury, kolejki do lekarza, programy socjalne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE