Kontrowersje wokół planów zagospodarowania "Kossakówki"

2021-05-06 17:10
Kossakówka
Autor: Zygmunt Put/wikipedia.org

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, odpowiedzialne za koncepcję zagospodarowania zabytkowej willi chce, by powstało w niej muzeum historii sztuki. Instytucja eksponowałaby dzieła z reprezentujące różne okresy historyczne - od średniowiecza do postmodernizmu. W koncepcji próżno szukać jakiegokolwiek nawiązania do rodziny Kossaków.

Konsternację wśród osób zaangażowanych w odnowienie Kossakówki budzą wypowiedzi dyrektor MOCAK-u, która podważa wartość zabytkowej willi, a także dorobek artystyczny członków rodziny Kossaków.

Pani dyrektor uważa, że ten budynek nie ma wartości materialnej, a wszystko jest zbudowane wokół mitu. Co więcej, jej zdaniem rodzina Kossaków jest pozbawiona geniuszu. To ahistoryczne, sądzę, ze lepiej oddać zagospodarowanie tego miejsca innym osobom - mówi radny Michał Drewnicki. 

Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u twardo stoi przy swoim stanowisku. Twierdzi, że willa była wielokrotnie przebudowywana, a w obecnych czasach dorobek artystyczny męskich przedstawicieli rodziny - w tym przypadku Wojciecha Kossaka - jest nie do obronienia.

Zarzuca mi się, że nie lubię Kossaków, ale taka kompozycja "Ułan z dziewczyną" której finalnym przesłaniem jest niechciana ciąża, to są takie polskie nostalgie, których nie będziemy kultywować, one są rozkoszne, ale stać nas na romantyzm wyższej klasy - wyjaśnia. 

Według planów MOCAK-u w zabytkowym ogrodzie przylegającym do willi miałby dodatkowo stanąć pawilon wystawienniczy, który stworzyłby „barierę akustyczną” odgradzającej budynek od hałaśliwych Alej Trzech Wieszczów.

Rekordowe mandaty dla kierowców| ESKA XD - Prosto z salonu #22
Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE