Węgiel

i

Autor: NM, Eska.pl Cena węgla w sklepie PGG

Twoje finanse

Koniec promocji na węgiel w sklepie PGG. Taka jest teraz cena za tonę. Jakie rodzaje opału są dostępne?

2023-09-04 7:39

Węgiel jest nadal jednym z najdroższych rodzajów opału. Potwierdza to najnowszy raport kwartalny Polskiego Alarmu Smogowego. "Poza olejem opałowym, to właśnie grzanie kopciuchem kosztuje nas najwięcej", stwierdzają eksperci. Jakimś czas temu sklep PGG wprowadził promocję, która faktycznie pozwalała zaoszczędzić, lecz właśnie dobiegł jej koniec. Jaka teraz jest cena tony węgla? Jakie rodzaje są dostępne w sklepie PGG, a jakich brakuje? Sprawdziliśmy to.

Sklep PGG zakończył promocję. Za ile teraz kupimy węgiel?

Sklep Polskiej Grupy Górnicza S.A. prowadził promocję - drugie tyle węgla taniej o 400 zł za tonę. Możliwe było odebranie kupionego węgla bezpośrednio w składzie KDW lub zamówienie dostawy do domu za dodatkową opłatą, czego nie obsługiwałby już sklep PGG. Promocja ta trwała w lipcu, a więc teraz i jedną i dwie tony trzeba już kupić w standardowej cenie. Ponieważ jesień już za pasem, a decyzje odnośnie dodatku węglowego 2023 jeszcze nie zapadły, zapewne wiele osób przymierza się do zakupienia węgla na nowy sezon grzewczy. Ile kosztuje w tej chwili tona węgla? Sprawdziliśmy aktualny cennik i dostępność poszczególnych rodzajów opału w sklepie PGG. Sierpniowe ceny za tonę węgla są następujące:

  • orzech - KWK Marcel - od 1100,00 zł
  • orzech - KWK Piast-Ziemowit (Ziemowit) - od 1100,00 zł
  • kostka - KWK Piast-Ziemowit (Ziemowit)  - od 1170,00 zł
  • kostka - KWK Piast-Ziemowit (Piast) - od 1270,00 zł
  • orzech - KWK ROW (Jankowice) - od 1100,00 zł

Jakiego węgla brakuje?

W sklepie PGG brakuje natomiast kilku rodzajów węgla, między innymi ekogroszku z KWK Chwałowice, który kosztował od 1400,00 zł za tonę, greenpal ekomiał z KWK Piast-Ziemowit (Wola), kostki z KWK Marcel, również kostki z KWK Staszic-Wujek, KWK ROW (Jankowice) i KWK Mysłowice-Wesoła czy groszku 5-25 z KWK Mysłowice-Wesoła.

Czy jest szansa na dodatek węglowy 2023?

W zeszłym roku o dodatek węglowy mogły dostać gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania domu wykorzystują: kocioł na paliwo stałe, ogrzewacz powietrza, kominek, kozę, trzon kuchenny, kuchnię węglową lub piec kaflowy na paliwo stałe. Aby jednak otrzymać dodatek węglowy, źródła ciepła musiały być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jednorazowe dofinansowanie do węgla w ubiegłym roku wynosiło 3000 złotych. Czy w tym roku znów dodatek węglowy wejdzie w życie? Tego na razie nie wiadomo, jednak ze względu na inflację, wiele osób przypuszcza, że jest to możliwe.

Wakacje w czasach PRL-u! Te zdjęcia przywracają wspomnienia [ZDJĘCIA]

Strażak z Pabianic pognał do pożaru kosiarką. „Najważniejsze jest zdrowie i życie ludzi”