a4

i

Autor: Pixaby

KOLEJNA podwyżka na autostradzie A4 od lipca 2022. GDDKiA krytykuje Stalexport

2022-05-12 13:27

Kierowcy szykujcie się na kolejną podwyżkę na autostradzie A4 odcinek Kraków - Katowice. Zmiany zapowiedziała już spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM). Z podwyżkami nie zgadza się GDDKiA, nazywając ją "niezasadną".

Autostrada A4 na odcinku Kraków-Katowice to zmora wielu kierowców. Nie dość, że za odcinek mierzący nieco ponad 60 km trzeba płacić sporą sumę, to jeszcze jest on w ciągłych remontach. Niestety spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) przychodzi z kolejnymi złymi informacjami. Zapowiada podwyżkę i to już od lipca 2022 roku.

Ile będzie trzeba zapłacić? Opłata za odcinek autostrady A4 Kraków-Katowice wzrośnie o 1 zł dla aut osobowych oraz o 5 zł dla większych pojazdów - na każdej bramce. Oznacza to, że cały odcinek od lipca 2022 zapłacimy 26 zł (24 zł poprzednio) - jadąc "osobówką". Właściciele większych samochodów zapłacą maksymalnie 80 zł za całą trasę. Kierowcy korzystający z płatności elektronicznych wyłożą mniej - o 3 zł na każdej bramce, czyli o 6 zł za przejazd.

Zmiany skrytykowała już GDDKiA.

Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na znaczną skalę podwyżki oraz na fakt, że prognozy ruchu na podstawie których podjęto decyzję o podwyższeniu opłat, nie uwzględniały trwającej od 24 lutego br. wojny na terenie Ukrainy. Konflikt ten ma znaczący wpływ zarówno na kwestie społeczne, jak i gospodarcze i nie można go pominąć w analizach dotyczących przyszłego ruchu na autostradzie A4. Zaapelowaliśmy więc do spółki Stalexport o co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski - czytamy w komentarzu.

GDDKiA podkreśla również, że jednym z efektów podwyżek może być "przeniesienie części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A4. Wyższe koszty przejazdu mogą bowiem zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. To wiąże się natomiast ze spadkiem poziomu bezpieczeństwa zarówno samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także mieszkańców okolicznych miejscowości."

Seryjny podpalacz aut z Krakowa zatrzymany. Zachowywał się irracjonalnie i był totalnie pijany

Nowe, nietypowe znaki na drogach

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE