Justyna Kowalczyk-Tekieli wspomina zmarłego męża, Kacpra Tekielego

i

Autor: AKPA, Jordan Krzemiński, prin screen justyna.kowalczyk.tekieli Instagram Justyna Kowalczyk-Tekieli. Jej mąż zostanie upamiętniony w Tatrach

Wiadomości

Justyna Kowalczyk–Tekieli wydała ważny komunikat. W Tatrach zostanie upamiętniony jej tragicznie zmarły mąż, wybitny alpinista

2023-09-18 6:49

Na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w słowackich Tatrach w sobotę 23 września zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci Kacpra Tekielego, poinformowała Justyna Kowalczyk–Tekieli, olimpijka i wdowa po wybitnym alpiniście.

Tatry. Na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą będzie tablica Kacpra Tekielego

Kacper Tekieli poślubił Justynę Kowalczyk 24 września 2020 roku. 2 września 2021 roku urodził się ich syn Hugo. Tekieli zginął tragicznie w szwajcarskich Alpach w maju bieżącego roku podczas próby zdobycia wszystkich czterotysięczników. Miał 38 lat.

- 23 września o godzinie 12.00 na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą odsłonimy tablicę Kacpra. Mój Mąż był osobą skromną i daleką od megalomanii, jednak uznałam, że w ten sposób pamięć o Nim i przede wszystkim o Jego fantastycznych górskich wyczynach powinnam uczcić. Jestem z Niego ogromnie dumna” – napisała Justyna Kowalczyk–Tekieli, mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich.

Justyna Kowalczyk, dwukrotna mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna medalistka olimpijska, ośmiokrotna medalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata, czterokrotna zwyciężczyni prestiżowego Tour de Ski dodała, że jej tragicznie zmarły mąż spędzał w górach ponad 250 dni w roku.

- To co innym zajmowało cały dzień, jemu dwie godziny. Przebiegł Wielką Koronę Tatr w niespełna 37,5h. Obskoczył Matterhorn z każdej strony w 17,5h. Wspólnie z Łukaszem Mirowskim przewspinali Expandera latem w 15h52min. Wersja zimowa z Maćkiem Ciesielskim i Piotrkiem Sułowskim zajęła 43h50min. Direttissimę Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego przewspinal, wysyłając z 10 smsow do mnie w trakcie, w 1h46min. Tatry nie miały przed Nim żadnych tajemnic. Uwielbiał góry w każdej postaci. A ja uwielbiałam patrzeć na Niego tam. Z Kacprem w górach czułam się najbezpieczniej. Nasza Grań Wideł, Fajek, Baszty, Cima Grande, Matterhorn, Mont Blanc, Tofana czy Łomnica z Synkiem w nosidle to absolutnie wspaniałe wspomnienia. A było tych cudowności pełnych śmiechu, skupienia, sportu i miłości znacznie, znacznie więcej. Jednak najbardziej na świecie byłam dumna z tego, że człowiek taki jak On zawsze chciał jak najszybciej wrócić do mnie/do nas – czytamy we wpisie Justyny Kowalczyk-Tekieli.

Gdzie dokładnie znajduje się Tatrzański Cmentarz Symboliczny? Jak tam dotrzeć?

Tatrzański Cmentarz Symboliczny znajduje się pod skalnym masywem Osterwy na wysokości 1523 m n.p.m. Aby dojść do tego miejsca, trzeba przemierzyć szlak z okolic Szczyrbskiego Jeziora przez Dolinę Mięguszowiecką. W okolicy Popradzkiego Jeziora, u wylotu Doliny Złomisk pośród świerków, limb i kosodrzewiny znajduje się to wyjątkowe miejsce upamiętnienia ludzi gór. Są na nim umieszczane pamiątkowe tabliczki, przynoszone przez rodziny tragicznie zmarłych w Tatrach. Pod Osterwą upamiętnionych jest wielu wybitnych Polaków – pionierów taternictwa czy tragicznie zmarłych ratowników górskich, alpinistów i przewodników. Jest tu tablica upamiętniające Mieczysława Karłowicza - wybitnego kompozytora i taternika, który zginął przysypany lawiną śnieżna pod Małym Kościelcem w 1909 roku. Kolejna upamiętnia wybitnego, zakopiańskiego przewodnika i pionierskiego zdobywcę tatrzańskich szczytów - Klemensa Bachledę zwanego „królem przewodników tatrzańskich”, który zginął w 1910 roku na Małym Jaworowym Szczycie podczas wyprawy ratowniczej. Symboliczny cmentarz zdobią charakterystyczne kolorowe i misternie rzeźbione w motywy regionalne drewniane krzyże. Ich twórcami są ludowi artyści ze słowackiej wsi Detva. Obok słowackich i polskich nazwisk pod Osterwą upamiętnieni są także taternicy węgierscy, czescy i niemieccy. Cmentarz Symboliczny powstał z inicjatywy czeskiego malarza, taternika i narciarza Otakara Sztafla w 1940 r. W centralnej jego części znajduje się murowana kapliczka, w której pierwotnie znajdował się obraz Sztafla, zatytułowany "Ofiarom gór", jednak dzieło nie przetrwało do naszych czasów.

Jaka będzie tegoroczna zima w Polsce? IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody [MAPY SYNOPTYKÓW]

Ministerstwo zdrowia zablokowało rozbudowę szpitala w Międzylesiu. Padły mocne słowa. „Zlekceważono pacjentów”