Jak ubrać mieszkanie? Dom odziany to nowa wystawa MNK, która Was zainspiruje

i

Autor: Patryk Kubiak

Jak ubrać mieszkanie? "Dom odziany" to nowa wystawa MNK, która Was zainspiruje

2022-05-20 9:48

Czy mieszkanie można ubrać i w jakich kolorach będzie mu najlepiej, przekonacie się na wystawie "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni", którą zorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie.

O tkaninach, którymi można wystroić wnętrze w zależności od pory roku, opowiada Małgorzata Kuciewicz, projektantka wystawy.

Przypominamy nie tylko portiery, zaplecki, baldachimy, ale również dwanaście polskich pór roku, bo nie mamy ich tylko cztery. Mowa o - na przykład - spozimku, przedwiośniu, pierwiośniu, wczesnym lecie, późnym lecie, polecie, złotą jesień, czyli to, co rezonuje w naszej zbiorowej pamięci.

Z kształtu ekspozycji zadowolona jest Alicja Bielawska, artystka, która przygotowała wystawiane tkaniny.

Wystawa jest podzielona na dwa pomieszczenia. Stworzone na wystawę obiekty wpasowują się w tę przestrzeń, ubierają i odziewają ją. Jest pomieszczenie poświęcone porom ciepłym i w nim znajdziemy kolorystykę zimną, ponieważ jest to kolorystyka, która ochładza - zarówno wnętrza, jak i nas wewnętrznie.

Z kolei w drugiej sali znajdziemy wystrój w barwach ciepłych, który ogrzeje nas w zimne wieczory. "Dom odziany" można zobaczyć w Kamienicy Szołayskich, oddziale MNK przy Placu Szczepańskim.

Malczewski w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nowa wystawa czasowa przyciąga tłumy.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE