Muzeum Auschwitz o spocie politycznym

i

Autor: Pixabay/print screen Twitter Muzeum Auschwitz Muzeum Auschwitz o spocie politycznym

Wiadomości z regionu

"Instrumentalizacja tragedii". Muzeum Auschwitz stanowczo o spocie z obozem w tle

2023-06-01 11:17

"Marsz 4 czerwca coraz bliżej. Czy na pewno chcesz tam być?", głosi spot partii rządzącej. Hasło wybrzmiewa, gdy w tle widoczne są miejsca z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau: rampa, Brama Śmierci, miejsca po komorach gazowych, a wreszcie brama z napisem Arbeit macht frei. Muzeum Auschwitz nie pozostało bierne na szokujący spot.

Obóz koncentracyjny w spocie? "Po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar"

W mediach społecznościowych na oficjalnych profilach partii rządzącej pojawił się spot, w którym pada pytanie retoryczne o udział w planowanym przez środowiska opozycyjne marszu w Warszawie. Ma się on odbyć w niedzielę, 4 czerwca. W 14-sekundowym nagraniu pojawia się między innymi print screen twitterowego wpisu Tomasza Lisa, a wszystko to na tle niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Spot wywołał niesmak praktycznie we wszystkich środowiskach z niemal każdej strony sceny politycznej. Odniosło się również do niego Muzeum Auschwitz.

Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej - napisało muzeum.

Przypomnijmy, że w obozie zginęło ponad milion osób. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy - około 70-75 tys. oraz inne narodowości. George Santayana napisał: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" i właśnie te słowa można przeczytać w Muzeum Auschwitz. Odwiedzając teren obozu lub używając jego symboliki do tworzenia różnorodnych treści, zawsze należy przede wszystkim okazywać szacunek ofiarom i pamiętać o tym, że jest to memento dla współcześnie żyjących, aby ta tragedia już nigdy się nie powtórzyła.

To jednak nie koniec szokujących informacji. Media donoszą, że Prawo i Sprawiedliwość wykorzystało nagrania i zdjęcia z obozu bez zgody ich autora.

Korona Gór Polski. Te szczyty musisz zdobyć, aby dostać odznakę! [GALERIA]

Młody policjant zginął tragicznie. Ostatnie pożegnanie funkcjonariusza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE