Panele fotowoltaiczne

i

Autor: Wikipedia Commons Panele fotowoltaiczne

Innowacyjne badania nad recyklingiem na AGH

2022-06-24 9:06

Krakowscy naukowcy rozpoczęli innowacyjne badania nad recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Ich dynamiczny rozwój powoduje, że w niedalekiej przyszłości pojawi się problem co z nimi zrobić. Dlatego naukowcy z AGH we współpracy ze start-upem 2loop Tech już zastanawiają się nad możliwością ich recyklingu, bez uszczerbku dla przyrody.

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularna na świecie metoda produkcji energii. Szacuje się, że w samej Polsce w ciągu najbliższych 3 lat będzie zainstalowanych ponad 420 000 ton paneli. Dlatego też już trzeba szukać rozwiązania jak należy je odpowiednio utylizować, a najlepiej przetwarzać na surowce wtórne.

Zauważyliśmy ten problem, bo tak naprawdę za jakieś 10-15 lat zacznie pojawiać się na rynku duża liczba odpadów z fotowoltaiki. Po prostu te panele, które obecnie są dynamicznie instalowane ulegną zestarzeniu albo po prostu grad je potłucze - mówi prof. Barbara Tora z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH.

Technologia opracowywana przez uczelnię ze start-upem pozwoli na odzyskanie prawie 99 proc. surowców z paneli fotowoltaicznych. Części ze szkła i metalu podlegają zwyczajnej utylizacji. Problem dotyczy recyklingu ogniwa.

Chcemy te ogniwa również przerabiać, tak żeby można było odzyskać krzem. Ewentualnie odzyskać te metale, które tam są np. w postaci ścieżek przewodzących prąd tak, aby nie pozostawały nam wtórne odpady - dodaje profesor Tora.

Według prognoz do 2026 r. moc odnawialnych źródeł energii wzrośnie o blisko 5 tys. GW. Oznacza to, że panele fotowoltaiczne będą odpowiedzialne w najbliższych latach za 95% wzrostu globalnej mocy energetycznej.

Czy wiesz jak segregować śmieci? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy zapłaciłbyś karę!

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić psią kupę?
Weterynarz leczy owce muzyką
Badania nad recyklingiem AGH
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE