Ilu chętnych zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej? Liczba zadziwia

i

Autor: Pixabay Ilu chętnych zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej? Liczba zadziwia

Ilu chętnych zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej? Liczba zadziwia

2023-01-26 17:21

W 2022 roku do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się nieco ponad 16 tys. osób, a zakładano, że będzie to 15 tys.; w 2023 roku dla ochotników przygotowano 25 tys. miejsc - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Wiceszef MON o tym, ilu chętnych było w 2022 roku

Posłowie PiS: m.in. Barbara Dziuk, Waldemar Andzel, Michał Jach skierowali do ministra obrony narodowej pytanie o turnusy szkoleniowe odbywające się w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Posłowie chcieli wiedzieć, ilu żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczęło szkolenie podstawowe, a także ile przewidzianych jest turnusów oraz jak w kontekście dobrowolnej służby zmieniła się dynamika zainteresowania służbą wojskową, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Wiceminister Skurkiewicz przypomniał, że dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadzono ustawą o obronie ojczyzny, która weszła w życie w kwietniu 2022 roku. Powiedział, że resort zakładał dobrowolną zasadniczą służbę wojskową na poziomie 15 tys. kandydatów. "Pomimo że ustawa weszła w życie 23 kwietnia ub. r., to na szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się 16 226 osób" - dodał. Podkreślił, że w stosunku do pierwotnych założeń resort zrealizował zadanie w 110 proc. Wiceminister wyjaśnił, że szkolenia odbywają się w dwóch komponentach: podstawowym 28-dniowym oraz kolejnym 11-miesięcznym. Zwracał też uwagę, że ten drugi daje asumpt do podjęcia szkolenia specjalistycznego.

- Jako siły zbrojne dajemy możliwość (...) wstąpienia w szeregi zawodowej armii po ukończeniu blisko dwunastomiesięcznego cyklu, co jest szczególnie ważne i pożądane - powiedział.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Podejmują ją zarówno mężczyźni, jak i kobiety

Poinformował też, że spośród ochotników, którzy zgłaszają się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, aż trzy czwarte osób deklaruje kontynuację służby w wojsku, co jest bardzo pozytywnym aspektem. Wiceszef MON zwracał również uwagę, że służbę podejmują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a po pierwszym turnusie, który rozpoczął się w styczniu tego roku widać, że w niektórych jednostkach wojskowych jest nawet więcej kobiet.

Skurkiewicz poinformował też, że zgodnie z decyzją szefa MON z 5 grudnia 2022 roku, jak i wskazaniami budżetu na 2023 rok, w tym roku resort przyjął limit szkoleniowy dla ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na poziomie 25 tys. osób.

- Szkolenia, które będą się odbywały w roku 2023, będzie to osiem turnusów podstawowych, jak również trzy turnusy 12-dniowe, które są dedykowane żołnierzom, którzy przeszli już pierwsze szkolenia podstawowe. Dziś potrzeby sił zbrojnych są bardzo duże w związku z tym, że prowadzimy bardzo intensywne działania związane ze zwiększeniem liczebności Wojska Polskiego - powiedział Skurkiewicz.

Propaganda - niemieckie czolgi

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 70? QUIZ! Queen, Led Zeppelin, Pink Floyd i inne klasyki

Pytanie 1 z 10
Cover utworu jakiego artysty pojawił się na albumie "All Things Must Pass" George'a Harrisona?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE