Dziewice konsekrowane

i

Autor: gracethroughfaith/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ile dziewic konsekrowanych żyje w Polsce? Najwięcej z nich jest w archidiecezji krakowskiej

2024-04-17 15:33

Dziewice konsekrowane to kobiety, które postanowiły w swoim życiu trwać stale w stanie dziewictwa. Zastanawiacie się, ile z nich mieszka w Polsce? Okazuje się, że najwięcej dziewic konsekrowanych w Polsce jest w archidiecezji krakowskiej. Szczegółowe dane znajdziecie w naszym artykule.

Ile jest dziewic konsekrowanych w Polsce? Archidiecezja krakowska na szczycie zestawienia

Dziewice konsekrowane to kobiety, które zdecydowały się na indywidualną formę życia konsekrowanego. Konsekracja udzielana jest przez ordynariusza diecezji mniszkom oraz kobietom świeckim. Dziewice konsekrowane w ramach swojego rytuału, zobowiązują się publicznie do zachowania dziewictwa przez całe życie. Na przestrzeni ostatnich lat liczba dziewic konsekrowanych w Kościele stopniowo ulegała zmianie. Ile jest dziewic konsekrowanych w Polsce?

Z najnowszych informacji przedstawionych przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań KEP wynika, że w naszym kraju żyje na co dzień 421 dziewic konsekrowanych. Co ciekawe, najwięcej z nich należy do archidiecezji krakowskiej, bowiem aż 57. Druga lokata pod tym względem należy do archidiecezji warszawskiej, która zrzesza 39 dziewic. Na trzecim miejscu jest z kolei archidiecezja gdańska (29 dziewic). Trzy dziewice konsekrowane są w diecezji siedleckiej, legnickiej, radomskiej i świdnickiej, natomiast dwie w diecezji wrocławskiej i bydgoskiej. Po jednej dziewicy konsekrowanej zrzeszają diecezje drohiczyńska, gnieźnieńska, sosnowiecka i zamojsko-lubaczowska.

Coraz mniej sióstr zakonnych w Polsce

Z roku na rok spada za to liczba powołań w naszym kraju. W roku 2022/23 formację do kapłaństwa rozpoczęło 329 kandydatów. W tym roku liczba ta spadła już do 227 w seminariach diecezjalnych oraz 102 w zakonnych i misyjnych. Spada też liczba aktywnych sióstr zakonnych. Z danych przedstawionych przez Konferencję Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych z końca ubiegłego roku wynika, że w Polsce jest 109 zgromadzeń zakonnych, w których żyje 15 tys. 632 siostry. W 2022 roku liczba ta wynosiła 15 tys. 940, a w 2020 roku nawet niespełna 20 tysięcy. To pokazuje, że liczba powołań stopniowo spada i wyżej wspomniany trend co roku się powtarza.

W tych małopolskich miastach przybywa mieszkańców. Liderzy zdeklasowali Kraków

Prezentacja odrestaurowanej taksówki MPK w Krakowie