Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała pismo do Komendanta krakowskiej Policji ws. rysunków kredą

2021-10-13 13:17
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała pismo do Komendanta krakowskiej Policji ws. rysunków kredą
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Komenda miejska Policji w Krakowie.

Policja twierdzi, że funkcjonariusze podjęli czynności z własnej inicjatywy, tymczasem spisane Mamy usłyszały od nich, że otrzymali zgłoszenie. Prawdę co do czwartkowych wydarzeń na ulicy Retoryka w Krakowie chce ustalić Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Chodzi o interwencję, którą podjęli krakowscy Policjanci wobec dwóch kobiet i ich dzieci.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie kredy na ulicy Retoryka. Chodzi o rysunki wykonane przez grupę małych Dzieci i ich Mamy przed krakowską siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Akcja miała na celu okazanie wsparcia dla rodzin uchodźców znajdujących się na granicy polsko-białoruskiej. Grupa policjantów spisała Mamy oraz zarekwirowała kredę.

Na miejscu był wezwany technik kryminalistyki, który zabezpieczył kredę, rysunki i malowidła. Jest to związane z tym, że były znamiona wykroczenia, więc ewentualnie później w dalszym postępowaniu są potrzebne dowody do sprawy. Takie dowody zostały zabezpieczone - mówi Sierżant Paweł Grzywacz z krakowskiej Policji.

Kobiety zostały wezwane do złożenia zeznań, ale ostatecznie - jak to określił Sierżant Grzywacz - oczyszczono je z zarzutów i zaniechano dalszych czynności. Prawnicy Helsińskiej Fundacji zdecydowali się zaangażować w sprawę, gdyż widzą tu istotne naruszenie prawa do wolności słowa. Wysłali pismo do Komendanta z prośbą o wyjaśnienia dlaczego funkcjonariusze podjęli interwencję wobec kobiet.

Przypominamy, że wykroczeniem jest tylko czyn szkodliwy społecznie i ponad to w postępowaniach w sprawach o wykroczenia obowiązuje tak zwana zasada celowości. To znaczy, że organy mogą ograniczyć się choćby do pouczenia, albo zwrócenia uwagi - mówi prawnik Fundacji Maciej Grześkowiak.

W sprawę zaangażowali się również politycy Lewicy, którzy podjęli interwencję poselską i także wysłali do Komendanta podobne zapytania jak prawnicy Helsińskiej Fundacji. Komendant potwierdził, że otrzymał pismo Fundacji. Ma teraz 30 dni na odpowiedź.

Szczegóły interwencji na Retoryka poznał nasz reporter Kuba Paduch:
Niedzielny protest Strajku Kobiet w Krakowie. Gonitwa po ulicach z Policją, która próbowała zablokować pochód.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE