Inwazja wielkich owadów w Polsce.

i

Autor: Stephan Eickschen, Unsplash/Entomart, Wikipedia Guniak czerwczyk w Polsce

CIEKAWOSTKI

Inwazja wielkich, brązowych owadów w Polsce. Są wstrętne i wplątują się we włosy!

2023-07-06 12:19

Ogromne insekty przypominające chrabąszcza majowego przepuszczają w Polsce zmasowany atak. Guniak czerwczyk właśnie rozpoczął swój okres godowy, przez co możemy spotkać na swojej drodze tego ogromnego chrząszcza. Czy jest niebezpieczny dla ludzi? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Guniak czerwczyk. Czym jest?
  2. Guniak czerwczyk. Czy jest groźny dla ludzi?
  3. Guniak czerwczyk. Kiedy występuje w Polsce?

Guniak czerwczyk. Czym jest?

Wakacje w Polsce z pewnością niejednej osobie kojarzą się z latającymi nad głową chrząszczami. Tych w naszym kraju nie brakuje, jednak niektóre z nich mogą wywołać prawdziwe przerażenie. Przykładem jest guniak czerwczyk, często mylony z chrabąszczem majowym, który ze względu na swoje głośne brzęczenie i pokrycie gęstymi włosami może wywoływać przerażenie. Od innych chrząszczy różni się tym, że osiąga długość 14-18 milimetrów, jest koloru miodowego lub brunatnego. Guniak czerwczyk od chrząszcza majowego różni się także okresem, w którym występuje.

Guniak czerwczyk. Czy jest groźny dla ludzi?

Chociaż wygląd guniaka może przyprawić o gęsią skórkę, nie ma powodów, dla których ludzie powinni obawiać się tego chrabąszcza. Specjaliści informują, ze guniak czerwczyk żywi się roślinami, ponadto jego aparat gębowy nie jest na tyle rozwinięty, aby był w stanie ugryźć człowieka. Trzeba uważać jedynie na to, aby guniak nie wplątał nam się we włosy. Co prawda, same z siebie nie lecą w stronę ludzi, jednak czasem, samiec goniący samicę, może zlecieć z toru i utknąć w naszych włosach. Tak stało się podczas Open’er Festival w Gdyni, gdzie festiwalowicze narzekali na spotkania z guniakiem.

— Nie mają one tak silnego aparatu gębowego, żeby mogły przeciąć ludzką skórę. Zresztą człowiek ich nie interesuje, guniaki są wegetarianami, mogą co najwyżej, jeśli jest ich więcej, poogryzać liście roślin, przez co będą wolniej rosły — powiedział Dziennikowi Zachodniemu dr Daniel Kubisz z Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Guniak czerwczyk. Kiedy występuje w Polsce?

Te niezwykłe chrabąszcze pojawiają się w Polsce w okolicach czerwca i lipca, w tym czasie wypada ich okres godowy. To, jak wiele będzie występować ich latem, zależy od zimy. Jeśli okres zimowy był ciepły, jest większa szansa na ich przetrwanie do wieku dorosłego.

— Na przykład majowy, nieco większy od guniaka czerwcowego pojawia się w maju. Guniak czerwcowy, jak nazwa wskazuje, pojawia się w czerwcu, jednak z powodu chłodnej wiosny jego lot obserwujemy w lipcu, pory roku nieco się przesunęły i w rozwoju roślin i zwierząt obserwujemy również opóźnienie o mniej więcej miesiąc — tłumaczył prof. Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Tak wyglądało otwarcie Parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Mieszkańcu hucznie uczcili 100. urodziny noblistki!

Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie 02.07.2023. Tłumy krakowian świętowały 100. urodziny Noblistki!