Wiadomości

Ta wieś w Małopolsce była kiedyś odrębnym państwem. Tutaj pamięć o Łemkach nie wygasła [GALERIA]

2024-04-12 18:23

Florynka to jedna z najbardziej wyjątkowych wsi w Małopolsce, mogąca pochwalić się długą i zawiłą historią. Niewiele osób wie, że właśnie ta niewielka, licząca ponad 1700 mieszkańców miejscowość była kiedyś stolicą Ruskiej Ludowej Republiki Łemków, proklamowanej w 1918 roku. Poznajcie Florynkę, wieś, która dziesiątki lat temu była odrębnym państwem.

Florynka. Niewielka małopolska wieś była kiedyś osobnym państwem

Florynka to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, zamieszkiwana przez nieco ponad 1700 osób. Historia wsi rozpoczyna się w 1574 roku, kiedy należała do biskupstwa krakowskiego. Niewiele osób wie, że we wsi Florynka powstało niegdyś odrębne państwo – Ruska Ludowa Republika Łemków, proklamowana 5 grudnia 1918 roku. Jak podaje „Polska Zbrojna”, we Florynce utworzono wówczas Naczelną Radę Łemkowszczyzny, której zadaniem było organizowanie życia społecznego lokalnych mieszkańców. Warto zaznaczyć, że wówczas zdecydowaną większość z nich stanowiła ludność łemkowska. Jak podaje Robert Sendek, w marcu 1920 roku kontrolę nad obszarami Florynki przejęło posuwające się na wschód Wojsko Polskie, które zlikwidowało Republikę Łemkowską, a także dokonało aresztowania wielu tamtejszych działaczy politycznych, których ostatecznie uniewinniono po wytoczonym procesie. W 1947 roku w ramach akcji „Wisła” przeprowadzono wysiedlenia Łemków z Florynki, którzy nigdy nie wrócili już do swoich domostw. Poznajcie piękno wsi Florynka, dawnej stolicy Republiki Łemkowskiej w galerii, którą przygotowaliśmy poniżej, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Saga Grybów”.

Pamięć o wysiedlonych z Florynki Łemkach kultywują dzisiejsi mieszkańcy regionu. Stowarzyszenie „Saga Grybów” w 2021 roku stworzyło projekt „Cichy Memoriał – Grybowska Saga”, którego efektem było m.in. przygotowanie murali i deskali, upamiętniających łemkowskich mieszkańców Florynki. Do współpracy zaproszono Arkadiusza Andrejkowa z Sanoka, który stworzył wspomniane dzieła na podstawie starych fotografii rodzinnych. W poniższym poście można również zapoznać się z historią wysiedleń ludności łemkowskiej z Florynki.

QUIZ. Slang polskiej wsi. Tak się mówi na prowincji. Znasz te pojęcia?

Pytanie 1 z 9
Co to znaczy, że pole leży odłogiem?
Prezentacja odrestaurowanej taksówki MPK w Krakowie