Film dokumentalny o życiu i karierze legendarnego piłkarza Cracovii? Trwa zbiórka pieniędzy

i

Autor: Stowarzyszenie "Sportowa Kultura" Zainteresowanie filmem ze strony kibiców Cracovii jest ogromne.

Film dokumentalny o życiu i karierze legendarnego piłkarza Cracovii? Trwa zbiórka pieniędzy

2021-12-09 16:00

Film dokumentalny o jednym z najsłynniejszych piłkarzy polskiego futbolu być może już niedługo w produkcji. Kibice Cracovii wraz ze Stowarzyszeniem "Sportowa Kultura" zorganizowali zbiórkę pieniędzy na stworzenie takiego dzieła. Ku pozytywnemu zaskoczeniu pomysłodawców wszystko na to wskazuje, że pieniądze zostaną zebrane lada moment.

Legenda polskiej piłki nożnej, dziennikarstwa sportowego, ale przede wszystkim Cracovii. Najprawdopodobniej powstanie film dokumentalny z elementami fabularnymi o życiu i karierze Józefa Kałuży. Krakowskie Stowarzyszenie "Sportowa Kultura" wspólnie z kibicami pasów zbierają pieniądze na produkcję. Obecnie trudno powiedzieć na czym się ona skupi.

Nie dość, że był wielką postacią dla Cracovii, to także dla reprezentacji. Brał udział w meczu z Węgrami, który odbył się 100 lat temu i potem był kapitanem związkowym, czyli tak zwanym selekcjonerem. Był też trenerem Cracovii, był dziennikarzem Przeglądu Sportowego, gazety Raz, Dwa, Trzy - mówi autor książki o Cracovii i współtwórca filmu Tomasz Gawędzki.

Film na pewno poruszy wątki rodzinne. W ramach prac nad książką o klubie Tomasz Gawędzki przeprowadził wywiad z nieżyjącą już córką Józefa Kałuży.

Pani Irena rzuciła trochę nowe światło na to jakim był ojcem, człowiekiem. Dużo też prywatnych zdjęć udało się zarchiwizować do tej pory niepublikowanych, więc myślę, że to będzie gratka nie tylko dla sympatyków futbolu, ale też dla ludzi, którzy w ogóle pasjonują się historią piłki nożnej w Krakowie - mówi.

Cel finansowy wyznaczony w zbiórce na portalu pomagam.pl to 8 tysięcy złotych. Obecnie udało się już zebrać prawie 5,5 tysiąca. Produkcja ma ruszyć na początku przyszłego roku. Adres zrzutki znajdziecie tutaj.

Józef Kałuża urodził się w 1896 roku. Jako piłkarz Cracovii zdobył wraz z zespołem mistrzostwo Polski w 1921. Jako selekcjoner reprezentacji Polski pomógł drużynie zająć czwarte miejsce na Olimpiadzie w Berlinie w 1936, a dwa lata później uzyskać historyczny, pierwszy awans do Mistrzostw Świata.

Z współtwórcą filmu i autorem książki o historii Cracovii Tomaszem Gawędzkim rozmawiał Kuba Paduch:
Trener Legii Aleksandar Vuković przed hitem kolejki: Cracovia to agresywna drużyna