Wiadomości

Deszczowe Święto Rękawki w Krakowie. Wojowie zagościli pod kopcem Krakusa

2024-04-02 16:22

We wtorek, 2 kwietnia w Krakowie rozpoczęło się tradycyjne Święto Rękawki 2024. Podobnie jak w latach poprzednich, mimo kiepskiej aury pod Kopiec Krakusa przybyli dawni Słowianie, którzy prezentują mieszkańcom swoją kulturę i tradycję. Tegorocznym motywem przewodnim Rękawki w Krakowie jest wojna.

Święto Rękawki 2024 w Krakowie. Pod kopcem Krakusa znów zagościli słowiańscy wojowie

Święto Rękawki to krakowska tradycja, która na stałe zagościła w miejskim kalendarzu kulturalnym. Rękawka świętowana jest co roku, w pierwszy wtorek po Wielkanocy. Sam zwyczaj obrzędów wywodzi się jeszcze z czasów wczesnego średniowiecza, z przedchrześcijańskich obrzędów ku czci zmarłych. Święto Rękawki w Krakowie zmieniło swoje jarmarczne oblicze w 2001 roku, kiedy Centrum Kultury Podgórza wraz z drużynami Wojów Wislańskich Krak postanowiło wrócić do korzeni pięknej tradycji.

Słowianie na kopcu Krakusa czekali na mieszkańców od godz. 12:00, prezentując tradycję i kulturę dawnych ludów zamieszkujących polskie ziemie. Tegorocznej edycji Rękawki towarzyszy motyw przewodni – wojna. Zgromadzeni mogą kibicować uczestnikom turniejowych zmagań, a także zasmakować dawnych potraw.

W wydarzeniu biorą udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, m.in. z Katowic, Krakowa, Tarnowa, Łodzi, Wrocławia czy Zakopanego. Punktem kulminacyjnym Rękawki 2024 w Krakowie imprezy ma być bitwa wojów, którą zaplanowano na godz. 16:00. Wydarzenie na kopcu Krakusa potrwa do godz. 18:00.

QUIZ. Test wiedzy o Krakowie. Jak dobrze znasz stolicę Małopolski?

Pytanie 1 z 10
1. Zacznijmy od czegoś prostego. Na ile dzielnic podzielony jest Kraków?
Express Biedrzyckiej - Bartosz Arłukowicz