Neon Filatelistyka

i

Autor: Kuba Kusy

Czy zabytkowe neony znikną z krajobrazu Nowej Huty?

2022-04-19 21:52

Historyczne neony mogą zniknąć z krajobrazu Nowej Huty - alarmuje jeden z nowohuckich radnych. Mowa o dwóch napisach – "Jubilatka" na os. Teatralnym i "Filatelistyka" na os. Centrum D.

Temat wypłynął w związku z przepychankami jednego z przedsiębiorców z Wydziałem Architektury, który nie zgodził się na powieszenie nowego napisu świetlnego. Wcześniej przedsiębiorca uzyskał zielone światło od miejskiego konserwatora zabytków, Zarządu Budynków Komunalnych, miejskiego plastyka i wspólnoty mieszkaniowej. 

Czy zabytkowe neony znikną z krajobrazu Nowej Huty? Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

Urzędnicy Wydziału Architektury zasłaniali się przepisami uchwały o parku kulturowym, do której zostały wpisane neony po to, by je odtwarzać i chronić dziedzictwo kulturowe Nowej Huty, który jest zniszczone, a w niektórych miejscach - jak w przypadku "Jubilatki" czy "Filatelistyki" jeszcze funkcjonuje. W uchwale napisane jest, że neony winny być montowane bezpośrednio na "płaszczyźnie" budynków, a nie na wysięgnikach, oba te historyczne neony zamontowane są na wysięgnikach - wyjaśnia Stanisław Moryc, miejski radny i Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. 

Zdaniem Stanisława Moryca, urzędnicy rozszerzyli interpretację przepisów także o historyczne napisy:

Neon Ośrodek Kultury im. Norwida

i

Autor: Kuba Kusy

Ta interpretacja, choć ustna jasno mówi, że te neony nie wpisują się w przepisy o parku kulturowym. Ja sobie nie wyobrażam, że moglibyśmy je usunąć - stwierdza. 

Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury im. Norwida stwierdza, że miasto musi chronić krajobraz Nowej Huty, której neony są nieodłącznym elementem:

Warto ten krajobraz Nowej Huty ze świecącymi neonami stwarzać i przywracać, nie wyobrażam sobie, by przepisy stanęły temu na drodze - stwierdza. 

Dariusz Nowak, rzecznik magistratu zapewnia - historyczne neony pozostaną na swoim miejscu.

Zapisy można interpretować. Ale w mojej opinii tu sprawa jest jasna. Uchwała mówi, że owszem szyldów nie można montować na wysięgnikach. Ale są odstępstwa mówiące, że rzeczy mające walory historyczne - a te neony mają 50 lat, a być może nawet więcej - to te detale pozostają bez zmian. Wiemy, że neony są ważne dla Nowej Huty, sam sobie nie wyobrażam, by te zniknęły z dzielnicy, to byłoby groteskowe. Nie ma też ryzyka, że jeśli taki neon zostanie zdjęty i poddany renowacji, to urzędnicy nie wydadzą zgody na jego ponowne zawieszenie - zapewnia. 

Niszczejące neony mogą więc czekać na rewitalizację. Z tą może być problem, bo w większości wiszą na elewacjach kamienic należących do wspólnot mieszkaniowych, a nie miasta. Stanisław Moryc przygotował już poprawkę do budżetu, która przewiduje przeznaczenie 500 tys. zł na odnowę nowohuckich neonów. 

Driftował przed policyjnym radiowozem. Mandat powala!

QUIZ na atrakcyjność. Test, czy podobasz się płci przeciwnej

Pytanie 1 z 10
Jak często przeklinasz?