Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna? Czy można dostać mandat za zakłócanie ciszy nocnej?

2022-12-31 2:03
Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna? Czy można dostać mandat mandat za zakłócanie ciszy nocnej?
Autor: pexels Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna? Czy można dostać mandat mandat za zakłócanie ciszy nocnej?

Cisza nocna w sylwestra? Czy obowiązuje? Czy można dostać mandat za zakłócanie ciszy nocnej? Wiele osób zastanawia się, nad ciszą nocną w sylwestra oraz tym, czy dostaniemy mandat np. za zbyt głośne puszczanie muzyki. Policja stawia sprawę jasno. Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna? Sprawdźcie w naszym materiale.

Co to jest cisza nocna? Czy cisza nocna obowiązuje w sylwestra?

Czym jest cisza nocna? Czy obowiązuje w sylwestra? Cisza nocna przedział czasowy pomiędzy godziną 22.00, a 6.00. Ale uwaga! W przepisach nie obowiązuje pojęcie "ciszy nocnej". To kwestia umowna. To czas, w którym powinniśmy udać się na odpoczynek nocny. Właśnie dlatego nie powinny go zakłócać hałasy. Za zakłócanie spokoju możemy zostać ukarani z art. 51 kodeksu wykroczeń. Zapis ten nie odnosi się dokładnie do pory nocnej, ale w przypadku ciszy nocnej można go zastosować.

Co istotne, cisza nocna jest regulowana przez wspólnotę mieszkaniową. Polskie prawo podkreśla, że zakłócanie spokoju nie jest ograniczone w żadnym wymiarze czasowym. Istotny jest tu art. 144 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że uciążliwe dla sąsiada zachowania nie powinny powodować zakłóceń "ponad miarę". Mówiąc prościej, nie ma jasnych przesłanek, jakie zachowania są uciążliwe i jeśli wszczęte zostanie postępowanie w sprawie zakłócania ciszy nocnej, to będzie ono traktowane indywidualnie.

Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna? Czy dostaniemy mandat za głośne słuchanie muzyki?

Czy cisza nocna obowiązuje w Sylwestra? Czy możemy zostać ukarani za jej zakłócanie? Przywołując wspomniane przepisy, spokoju nie powinniśmy zakłócać w każdy dzień roku. Jeśli tak rozumiemy ciszę nocną - to obowiązuje ona również w Sylwestra. Jeśli będziemy głośno puszczać muzykę, sąsiedzi mogą poprosić o jej ściszenie. Taka sytuacja może też skończyć się interwencją policji.

Jak podkreślają funkcjonariusze, "nie ma przyzwolenia na łamanie przepisów i zakłócanie porządku publicznego, czy też niszczenie mienia". Dodają, że w sylwestra policja podejmuje więcej interwencji, ale nie każda kończy się mandatem. "Za zakłócanie porządku publicznego, czyli złamanie przepisów wspomnianego artykułu grozi mandat karny w wysokości do 500 zł bądź sporządzenie wniosku o ukaranie do sąd."

Policyjny dron obserwował kierowców w Bydgoszczy

Sylwestrowy zawrót głowy za czasów PRL. Tak wyglądały bale pod znakiem trwałej ondulacji i radzieckiego szampana [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE