Czy nowy pas startowy na krakowskim lotnisku w końcu powstanie? Ta sprawa ciągnie się od lat

2022-12-08 22:41
samolot
Autor: pexels.com

Albo budowa nowego pasa startowego albo zamknięcie lotniska na rok. Przed takim dylematem stoi Kraków Airport. Z końcem listopada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach zawiesiła postępowanie, które miało zakończyć się wskazaniem lokalizacji nowej drogi startów i lądowań dla samolotów.

Przygotowania do budowy nowego pasa startowego krakowskiego lotniska ciągnie się od lat. Po raz kolejny spółka zwróciła się z wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach licząc na zakończenie sprawy z końcem listopada. Tak jednak nie stało się. Postępowanie zostało unieważnione.

Na wniosek inwestora spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice postanowieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach ustalony został zakres reportu oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji - mówi Iwona Kędzierska - Gębska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.

Krakowskie lotnisko musi przedstawić nowy raport oddziaływania na środowisko. Bez niego rozpoczęcie budowy jest niemożliwe. Jak zaznaczają władze Kraków Airport, ta inwestycja jest konieczna, a remont starego pasa nie wchodzi w grę.

Każda rzecz po prostu wymaga remontu. My nie możemy sobie na to pozwolić, bo remont na krakowskim lotnisku wymagałby wybrania ponad 1,5 metra w dół na długości 2,5 km całego podłoża aby zbudować nowy pas. To oznaczałoby zamknięcie lotniska na prawie cały rok - wyjaśnia Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. 

Tym samym od 8 lat najważniejsza inwestycja krakowskiego lotniska stoi w miejscu. Będziemy tę sprawę monitorować.

QUIZ. Podajemy tylko fragment przysłowia! Wiesz, jakiego słowa brakuje?

Pytanie 1 z 10
"Polegać jak na ..."
Kurs gotowania Michel Moran
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE