"Czwórka" przejdzie konserwację. Obraz jest tak duży, że będzie ona publiczna

2020-06-29 14:22 Kuba Paduch, Radio ESKA
Czwórka przejdzie konserwację. Obraz jest tak duży, że będzie ona publiczna
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Obecnie tra fotografowanie dzieła w celach analitycznych.

Cztery konie w szaleńczym galopie namalowane na wielkoformatowym płótnie. Mowa o "Czwórce", czyli obrazie Józefa Chełmońskiego wystawionym w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach. Muzeum Narodowe rozpoczęło konserwację obrazu.

Jeden z największych obrazów w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie doczeka się liftingu. Rozpoczęła się konserwacja "Czwórki" pędzla Józefa Chełmońskiego. Obraz wystawiony w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w sukiennicach będzie konserwowany w tym samym miejscu publicznie z powodu swoich rozmiarów. Na początek, zespół konserwatorski musi zrobić zdjęcia dzieła w świetle widzialnym, podczerwieni i ultrafiolecie.

W podczerwieni możemy rozpoznać warstwy podmalowań, podrysowań, czyli te najgłębsze warstwy. Z kolei ultrafiolet pokazuje nam gdzie są jakieś retusze, jakieś zmiany, pokazuje też stan werniksu - mówi Michał Obarzanowski z pracowni konserwacji rzeźby.

Po wykonaniu wszystkich zdjęć przyjdzie czas na ich dokładną analizę a potem już same prace.

Przede wszystkim będzie to konserwacja estetyczna więc będziemy się skupiać na licu i będziemy oczyszczać z zabrudzeń powierzchniowych lico, warstwę malarską, z pożółkłego werniksu, który zmienia kolorystykę dzieła - mówi Konserwatorka Marzena Sieklucka.

Cały proces konserwacji "Czwórki" potrwa kilka miesięcy.

10. Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.