Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Ustawa jest już w sejmie

i

Autor: Pixabay Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Ustawa jest już w sejmie

Wiadomości

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wraca dyskusja o ustawie, która jest już w sejmie

2023-03-31 15:43

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce być może wcale nie jest pieśnią przyszłości. Ustawa, która trafiła do sejmu zakłada skrócenie wymiaru etatu z 40 do 35 godzin przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Mowa też o wolnych piątkach. Takie rozwiązanie z powodzeniem wprowadzono już między innymi w Nowej Zelandii, Szwecji, Hiszpanii, Islandii czy Wielkiej Brytanii. Czy jest to możliwe?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy wolne piątki są możliwe?

Projekt ustawy o skróceniu czasu pracy zakłada, że zmiany będą wprowadzane stopniowo, aby - jak podkreśla Lewica, która jest autorem ustawy - nie ucierpiała na tym gospodarka i usługi publiczne. Wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat uważa, że skrócenie czasu pracy będzie miało wpływ na poziom wydajności pracowników i na ich zdrowie. Już w momencie składania projektu ustawy zapowiedziała, że Lewica będzie rozmawiać o tym rozwiązaniu także z innymi ugrupowaniami.

Patrząc na to z perspektywy, że 8-godzinny dzień pracy został wprowadzony w Polsce ponad 100 lat temu, taka zmiana wcale nie wydaje się być niemożliwa. Czterodniowy tydzień pracy sprawdza się zresztą też w innych państwach

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Kto nie chciałby zaczynać weekendu już w czwartek?

Poselski projekt ustawy o 35-godzinnym tygodniu pracy znalazł się w sejmie we wrześniu 2022 roku. Można się zatem spodziewać tego, że w najbliższym czasie temat powinien wrócić na tapet, szczególnie, że jesteśmy teraz w przedwyborczym okresie.

Podobne rozwiązanie do pomysłu Lewicy zapowiedział niegdyś szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Poinformował, że PO do wyborów parlamentarnych przygotuje precyzyjny program pilotażu na czterodniowy tydzień pracy. Tusk zaznaczył, że dynamiczne zmiany rynku pracy, w tym postępująca automatyzacja wymuszają dostosowanie się do nowych trendów.

Kulisy premiery filmu o Robercie Lewandowskim

QUIZ. Prawda czy fałsz? Twoje dzieci będą TO wiedzieć! Zaliczamy od 9/10

Pytanie 1 z 10
Delfin to ryba:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE