Powołania do wojska 2023

Ćwiczenia wojskowe 2023. Te osoby dostaną powołanie w pierwszej kolejności. Lista zawodów

2023-03-13 8:53

Zgodnie z zapowiedziami w 2023 roku Wojsko Polskie wezwie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe do 200 tysięcy rezerwistów. Przeszkolenie przejdą głównie osoby z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi. Oczywiście armia potrzebuje też specjalistów w konkretnych dziedzinach. Które zawody znalazły się na liście? Kto może zostać powołany do wojska?

Kto może zostać wezwany na obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów?

W 2023 r. Wojsko Polskie planuje wezwać na obowiązkowe ćwiczenia do 200 tys. rezerwistów. Na początku grudnia ubiegłego roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie określające liczbę żołnierzy rezerwy, którzy w 2023 r. zostaną wezwani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe.

- Planujemy przeszkolenie maksymalnie 200 tys. żołnierzy rezerwy pasywnej. Liczba ta nie odbiega zasadniczo od założeń z 2021, czy 2022 roku. Sytuacja geopolityczna nie ma na to żadnego wpływu – informuje rzeczniczka CWCR ppłk Justyna Balik.

Jak zaznacza rzeczniczka, wojsko planuje przeszkolenie głównie rezerwistów, którzy wcześniej odbyli podstawowe szkolenia i mają nadany przydział mobilizacyjny. W ćwiczeniach ma wziąć udział także niewielka grupa osób, które nie mają doświadczenia wojskowego, ale posiadają atrakcyjne kwalifikacje. Które zawody są najbardziej pożądane w Wojsku Polskim? Sprawdźcie w naszej galerii.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar SKRZYPCZAK

QUIZ. Koszmarne wpadki w scenariuszach polskich seriali! Zdobędziesz chociaż połowę punktów?

Pytanie 1 z 10
Ta bohaterka była w nieustającej ciąży. Widzowie pękali ze śmiechu, że brzuch jej nie rośnie... O kogo chodzi?
M jak miłość, odcinek 1650. Patrycja (Alżbeta Lenska), Łukasz (Jakub Józefowicz), Marysia (Małgorzata Pieńkowska)