Cracovia Półmaraton Królewski 2023. Ndiema i Kiptum triumfowali, Mateusz Kaczor najlepszy z Polaków [ZDJĘCIA]

2023-10-08 13:38

Kenijczyk Erick Leon Ndiema i jego rodaczka Hilda Jelagat Kiptum zwyciężyli w dziewiątej edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego. W biegu na dystansie 21,0975 km, z metą w Tauron Arenie Kraków, wystartowało w niedzielę, 8 października aż 7 627 osób.

Cracovia Półmaraton Królewski 2023. Znamy zwycięzców

Ndiema powtórzył swoje osiągnięcie sprzed roku. Wówczas finiszował samotnie, teraz musiał stoczyć zaciętą walkę o zwycięstwo na finiszu, wyprzedzając swojego rodaka Kennedy’ego Kimutaiego Kaptilę dosłownie o krok. Czwarte miejsce, podobnie jak przed rokiem, wywalczył najlepszy z PolakówMateusz Kaczor. Nie był on do końca zadowolony ze swojego osiągnięcia.

- Liczyłem, że mogę wskoczyć na podium. Niestety nie udało się. Trzymałem się Kenijczyków do siódmego kilometra, ale oni już na trzecim mocno szarpnęli i nie byłem jeszcze przygotowany na takie tempo. Od tego siódmego kilometra toczyłem samotną walkę z dystansem i wiatrem, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Trasa w tym roku była szybsza, ale warunki atmosferyczne gorsze – powiedział na mecie.

Wśród kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła Kiptum, a jako druga mętę minęła Monika Jackiewicz, która – w porównaniu do ubiegłorocznego startu – poprawiła się o jedną lokatę.

- Kraków był dzisiaj bardzo wietrzny. Jestem zadowolona z drugiego miejsca i uzyskanego czasu. To mój najlepszy wynik, jaki uzyskałam w tym półmaratonie. Bardzo dobrze się czułam w trakcie biegu. Myślę, że była nawet szansa na zwycięstwo, ale trochę za późno zaatakowałam – przyznała.

Zwycięzca otrzymał od organizatorów nagrodę w wysokości 12, a zwyciężczyni 10 tysięcy złotych. Oprócz półmaratonu biegacze rywalizowali także na dystansie 5 km pod hasłem "Piątka dla krakowskiego sportu". Wystartowało 1 053 osób, a zwyciężył Ukrainiec Roman Adamowicz z czasem 14.41, który wyprzedził Adama Czerwińskiego i Rafała Sułkowskiego. Wśród kobiet najszybsza była Monika Kaczmarek uzyskując czas 16.52. Na drugim miejscu finiszowała Józefina Młynarska, a na trzecim Maja Wąsik.

Wyniki 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego: mężczyźni

1. Erick Leon Ndiema 1:02.14,3

2. Kennedy Kimutai Kaptila 1:02.14,5

3. Benard Kipkorir Koros (wszyscy Kenia) 1:03.02,9

4. Mateusz Kaczor (Polska) 1:04.14,9

Wyniki 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego: kobiety

1. Hilda Jelagat Kiptum (Kenia) 1:12.51,6

2. Monika Jackiewicz (Polska) 1:13.18,6