Coraz więcej zachorowań na COVID i coraz mniej miejsca w krakowskich szpitalach

2021-03-12 16:37
Coraz więcej zachorowań na COVID i coraz mniej miejsca w krakowskich szpitalach
Autor: Szpital Uniwersytecki w Krakowie Suma łóżek COVID w Szpitalu Uniwersyteckim to 239.

Z dnia na dzień sytuacja koronawirusowa w Krakowie jest coraz cięższa. Wedle szacunków władz wojewódzkich, liczba nowych zakażeń w piątek wzrosła względem tej z poniedziałku prawie trzy razy. Wolne łóżka dla pacjentów COVID w krakowskich szpitalach topnieją w oczach. Mimo to, nadal nie zapadła decyzja by uruchomić szpital tymczasowy w hali EXPO.

Na 17 nowych łóżek 12 zostało zajętych od razu. Tak wyglądał piątek w krakowskim szpitalu tymczasowym w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Liczby łóżek dla pacjentów z koronawirusem są w krakowskich szpitalach zwiększane codziennie, ale jest ich nadal za mało. Sytuację mogłoby poprawić uruchomienie drugiego szpitala tymczasowego w hali EXPO, ale chwilowo nie ma takich planów.

My traktujemy ten szpital jako naszą żelazna rezerwę. Też podkreślmy, że ten szpital pełni aktualnie potężną rolę w procesie szczepień. Przekazywał nam ostatnio pan prezes Asztabski, że są takie dni, że nawet 800 osób jest szczepionych, więc to jest bardzo istotne - mówi rzeczniczka Wojewody Małopolski Joanna Paździo.

Szpital Żeromskiego posiada 40 łóżek dla dorosłych, 30 na oddziale zakaźnym dla dzieci oraz 8 respiratorowych dla dorosłych. W tej chwili szykowanych jest kolejnych 26 dla dorosłych, ale trudno powiedzieć na jak długo to wystarczy.

Jeżeli się zdarza jakaś, że tak powiem "dziura" w obłożeniu, to ona trwa kilka godzin. To znaczy, że jeżeli uda nam się kogoś wypisać, albo nie daj Boże ktoś umrze, no to na to łóżko my mamy pacjenta, który już czeka. Nie ma czegoś takiego żebyśmy mieli wolne łóżka - mówi dyrektor Szpitala Żeromskiego Jerzy Friediger.

Władze wojewódzkie szacują, że liczba nowych zakażeń między 8 a 12 marca wzrosła około trzykrotnie. Z blisko 500 do ponad 1300.

Stan walki z trzecią falą pandemii w Krakowie na 12.03 sprawdził Kuba Paduch:
Trwa budowa szpitala tymczasowego dla pacjentów COVID-19 w krakowskiej hali targowej EXPO
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE