Co robić, gdy spotkamy w niedźwiedzia na szlaku? O tych rzeczach musisz pamiętać!

i

Autor: Pixaby Co robić, gdy spotkamy w niedźwiedzia na szlaku? O tych rzeczach musisz pamiętać!

Co robić, gdy spotkamy w niedźwiedzia na szlaku? O tych rzeczach musisz pamiętać!

2020-07-15 9:41

Wycieczka w góry to nie tylko odpoczynek i piękne widoki. Musimy również liczyć się z niebezpieczeństwem. Jednym z nich jest spotkanie na szlaku niedźwiedzia. Co robić w takiej sytuacji? Jak się zachować? Dowiecie się więcej na krakow.eska.pl.

Spotkanie z niedźwiedziem w Tatrach

Co robić, gdy spotkamy niedźwiedzia na szlaku? Do takiej sytuacji doszło ostatnio w Dolinie Kościeliskiej. Turyści spacerujący w tamtych okolicach natknęli się na leśnego zwierzaka. Spanikowani turyści skontaktowali się z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ci samochodem zwieźli ich do wylotu doliny.

Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia w górach?

Opisany powyżej przypadek nie należy do rzadkich. Wybierając się w góry, musimy liczyć się z tym, że na szlaku spotkamy niedźwiedzia. Choć te z reguły boją się ludzi, to niektóre spotkania kończą się tragicznie, głównie dla człowieka. Czego więc nie powinniśmy robić, gdy już staniemy oko w oku z tym zwierzęciem?

Niedźwiedź to nie miś

Pamiętajmy, że niedźwiedzie żyjące w lasach nie są przyjaznymi misiami do głaskania. To największe drapieżniki lądowe. Maksymalny ciężar karpackich osobników przekracza 350 kg. Mają znakomity węch i słuch. Pomimo swojej budowy ciała potrafią się szybko przemieszczać, pływać, wspinać na drzewa i skały. W galopie osiągają nawet 50 km/h. W Tatrach pokonują trasy dostępne tylko dla taterników. W naszej części Karpat wydzielono pięć ostoi niedźwiedzia: Beskid Żywiecki, Tatry, Beskid Sądecki z Gorcami, Beskid Niski i Bieszczady.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra

Co robić, gdy spotkamy niedźwiedzia?

Podczas spotkania z niedźwiedziem trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • nie należy panikować
  • nie wolno zbliżać się do zwierzęcia - zachowujmy od niego odległość, by nie poczuł się zagrożony, że wchodzimy na jego teren
  • jeśli to możliwe należy spokojnie się oddalić, nigdy nie uciekajmy w pośpiechu
  • nie róbmy mu zdjęć, ani nie kręćmy filmików
  • jeśli niedźwiedź mimo wszystko idzie w naszą stronę, połóżmy się na ziemi w pozycji embrionalnej - zwierzę zazwyczaj uzna, że zagrożenie minęło i nas ominie (pamiętajmy, by nie wstawać od razu, tylko dopiero jak niedźwiedź się oddali)

Kiedy możemy spodziewać się ataku niedźwiedzia?

Niedźwiedź może nas zaatakować w kilku sytuacjach:

  • niespodziewane zaskoczenie zwierzęcia z bliskiej odległości, np. podczas żerowania w malinach lub w czasie spoczynku
  • pojawienie się w czasie żerowania, zwłaszcza przy zabitej ofierze, co jest odbierane, jako próba zabrania jej
  • znalezienie się między matką a młodymi, co może zdarzyć się mimowolnie, zważywszy, że pod koniec lata oddalają się one od matki na odległość nawet ponad 100 metrów!

Pamiętajmy, by unikać przebywania w górach po zmroku i samotnie. Gdy jesteśmy w grupie, rozmawiajmy głośno, by niedźwiedź słyszał nas już z daleka.

ESKA SUMMER CITY - zapowiedź
Posłuchaj o piaskowaniu, sposobie na osad i przebarwienia na zębach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.