Ceny żywności drastycznie pójdą w górę. Kiedy nastąpią największe podwyżki?

2023-01-04 9:55
Ceny mięsa, nabiału i warzyw znów pójdą w górę. Kiedy nastąpią największe podwyżki?
Autor: Pixabay Ceny mięsa, nabiału i warzyw znów pójdą w górę. Kiedy nastąpią największe podwyżki?

Choć wedle prognoz ekonomistów szczyt inflacji jest już za nami, szalejąca drożyzna i w 2023 roku mocno da się we znaki. W najbliższych miesiącach czekają nas kolejne, drastyczne podwyżki. Mocno zdrożeją m.in. alkohole, mięso, nabiał i warzywa – podaje w środę, 4 stycznia "Rzeczpospolita". Kiedy dokładnie należy spodziewać się największych podwyżek?

Żywność będzie rekordowo droga. 2023 rok przyniesie kolejne podwyżki cen

Wielu Polaków już teraz rezygnuje z wielu produktów spożywczych lub decyduje się na tańsze zamienniki. Gazeta podkreśla, że "ceny od miesięcy biją rekordy, a rok 2023 wcale nie zapowiada się lepiej: żywność, już przecież bardzo droga, jeszcze zdrożeje". Ceny których produktów najmocniej pójdą w górę? Okazuje się, że zdrożeją przede wszystkim:

  • mięso (szczególnie drobiowe),
  • pieczywo,
  • alkohole,
  • nabiał (w tym mleko i sery), tłuszcze roślinne, masło,
  • warzywa i owoce.

Z danych zebranych przez nas wśród firm badawczych, związków branżowych i działów zakupów sieci handlowych wynika, że nabiał czy tłuszcze roślinne nadal mogą drożeć co najmniej o 20–30 proc., tylko nieco mniej mięso, pieczywo czy alkohole. Mocno będą rosnąć też ceny warzyw i owoców, zwłaszcza importowanych – informuje "Rzeczpospolita".

Kiedy należy spodziewać się największego wzrostu cen?

"W 2022 r. średni wzrost cen żywności wyniósł od 22,3 proc. według GUS, do 25,8 proc. według indeksu cen w sklepach detalicznych. To oznacza, że wybrane jednostkowe produkty, nie tylko żywnościowe, podrożały nawet o 80–100 proc." – mówi prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW. Jak czytamy, "Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy Blix, prognozuje, że największych zwyżek cen możemy się spodziewać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału", czyli w okolicach marca i kwietnia 2023.

Dziennik zwraca uwagę, że "sklepy już przygotowują klientów na podwyżki, tłumacząc je rosnącymi kosztami prowadzenia działalności". "Poszła w górę płaca minimalna, do tego znacznie droższa jest energia czy gaz, zdrożeją paliwa. W efekcie ceny będą rosły" – dodaje Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. W 2023 roku potanieć powinny jedynie zboża i wołowina.

Konferencja prasowa Krzysztofa Rutkowskiego na temat zaginionej Jagody z Poronina

QUIZ. Ile naprawdę wiesz o języku polskim? Pierwszy super test językowy w 2023 roku!

Pytanie 1 z 12
Czy zdanie w języku polskim może istnieć bez orzeczenia?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE