Emerytury i renty (zdjęcie ilustracyjne)

i

Autor: stevepb / Pixabay.com Emerytury i renty (zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Cały czas rośnie liczba polsko-niemieckich emerytur. Kto może otrzymać świadczenie?

2023-12-14 14:14

Z roku na rok rośnie liczba osób pobierających polsko-niemiecką emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu poinformował, że ze świadczenia korzysta aktualnie ponad 64 tysiące osób. Wszystko z powodu rosnącej liczby seniorów, którzy po wejściu Polski do Unii Europejskiej pracowali poza granicami kraju.

Coraz więcej polsko-niemieckich emerytur. Kto może ubiegać się o świadczenie?

Rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek w rozmowie z PAP przyznał, że aktualnie przyznano ponad 64 tysiące polsko-niemieckich emerytur. Z roku na rok rośnie liczba seniorów uprawnionych do pobierania świadczenia. Pieniądze otrzymują osoby, które pracowały w Niemczech po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu jest pierwszym w Polsce, który specjalizuje się w obsługiwaniu Polaków pracujących za granicą, chcących otrzymywać wyżej wspomnianą emeryturę.

Obecnie nasza placówka wypłaca 64,3 tysiąca emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych osobom, które wykazały okresy ubezpieczenia w Polsce i w Niemczech. Grono takich beneficjentów rośnie. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku ta liczba oscylowała wokół 61,5 tysiąca. W katalogu tak zwanych świadczeń długoterminowych wybijają się emerytury, których jest teraz nieco ponad 49,9 tysiąca - powiedział rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, Sebastian Szczurek, cytowany przez PAP.

Czy można pobierać polską i niemiecką emeryturę?

Tylko między styczniem a październikiem 2023 roku do Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowym w opolskim ZUS-ie wpłynęło 9530 wniosków o polsko-niemiecką emeryturę. Dla porównania, w 2021 roku tego typu spraw było nieco ponad 6,1 tysiąca. To jasno obrazuje przyrost osób, które osiągnęły wiek emerytalny i mogą otrzymywać polsko-niemieckie świadczenie.

Kto może otrzymać polsko-niemiecką emeryturę?

Polsko-niemiecką emeryturę mogą otrzymać osoby, które pracowały w sposób legalny w Niemczech i osiągnęły wiek emerytalny. Ustalenie uprawnień do świadczenia jest możliwe dzięki umowom bilateralnym o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Wszystkie osoby, które udowodnią legalne zatrudnienia poza granicami Polski mogą korzystać ze świadczeń, które są oferowane przez system ubezpieczeniowy w każdym z krajów.

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe na świecie

Politycy o zrównaniu wieku emerytalnego