BOŻE NARODZENIE 2023

Kto przynosi prezenty w różnych częściach Polski? Sprawdzamy regionalne tradycje świąteczne [GALERIA]

2023-12-20 15:28

Święty Mikołaj, Dziadek Mróz a może Dzieciątko? Skąd się biorą świąteczne tradycje i dlaczego w różnych regionach Polski utarło się, że inne postacie odpowiadają za przynoszenie dzieciom prezentów? Przyjrzeliśmy się świątecznym tradycjom, które towarzyszom Polakom od lat i sprawdziliśmy, skąd się one wzięły.

Boże Narodzenie 2023. Prezenty świąteczne pokazują, jak dobrze znamy naszych bliskich

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który spędzany w otoczeniu naszych najbliższych i wymieniamy się wyjątkowymi prezentami. Warto pamiętać, że najlepsze to nie te najdroższe, a takie, które pokażą, jak dobrze znamy swoją rodzinę i przyjaciół. Wiele osób zapomina o tej prostej zasadzie, pozwalającej nie tylko nie zbankrutować w grudniu, ale także sprawić wiele radości obdarowywanym. To bardzo ważne, ponieważ dla dużej liczby osób organizowanie świąt kojarzą się tylko z niekończącymi się porządkami i majątkiem wydanym na prezenty, a wcale nie musi tak być.

Boże Narodzenie 2023. Kto przynosi prezenty w różnych regionach Polski?

Co ciekawe, w Polsce utarło się wiele tradycji i przesądów na temat tego, kto przynosi prezenty grzecznym dzieciom. Chociaż najpopularniejszy z nich, święty Mikołaj, przyjął się wśród naszych rodaków, lokalnie istnieje wiele różnych tradycji, związanym z wręczeniem podarków. Skąd u nas wziął się Dziadek Mróz i dlaczego na południu kraju zamiast Mikołaja jest Aniołek? Dlaczego w niektórych regionach podarki przynosi Dzieciątko? Dowiedziecie się tego z naszej galerii, która znajduje się poniżej.

Kto przynosi prezenty pod choinkę w różnych regionach Polski? Odpowiadamy, skąd się biorą różne tradycje:

Boże Narodzenie w PRL. Pamiętasz, jak je świętowano?

Pytanie 1 z 10
Skąd sprowadzano cytrusy?
Darmowy karp w Krakowie. Tłumy przybyły na Mały Rynek