Bohaterskie zachowanie studentów Politechniki Krakowskiej. Uratowali życie pracownika uczelni

i

Autor: Małgorzata Syrda-Śliwa

Bohaterskie zachowanie studentów Politechniki Krakowskiej. Uratowali życie pracownika uczelni

2023-01-30 14:12

Politechnika Krakowska może być dumna ze swoich studentów, nie tylko w kwestiach naukowych. Studenci z Wydziału Inżynierii Lądowej, Aneta Klepacz i Eryk Byrski pospieszyli z pomocą pracownikowi uczelni. Bez interwencji studentów uratowanie pacjenta mogło się nie udać.

Co wydarzyło się na Politechnice Krakowskiej?

Uczelnia za pomocą mediów społecznościowych poinformowała w czwartek, 26 stycznia o bohaterskiej postawie dwójki studentów Wydziału Inżynierii Lądowej – Anety Klepacz i Eryka Byrskiego, którzy pomogli uratować jednego z tamtejszych pracowników.

Do zdarzenia doszło na terenie kampusu głównego Politechniki Krakowskiej, gdzie zasłabł Pan Krzysztof, pracownik służb technicznych uczelni. Studenci nie stracili jednak zimnej głowy.

- W momencie zdarzenia byłam na stołówce w galerii Gil wraz ze znajomymi. Zauważyłam, że ktoś leży na chodniku i stoi nad nim kilka osób. Zostawiłam swoje rzeczy i wybiegłam. Spytałam co się stało i usłyszałam, że pracownik po prostu upadł na chodnik. Podeszłam do poszkodowanego i sprawdziłam jego czynności życiowe. Zobaczyłam, że ma duże trudności z oddychaniem, dlatego od razu ustawiłam go w pozycji bocznej i udrożniłam drogi oddechowe. Za jakiś czas ponownie sprawdziłam czynności życiowe, ponieważ zauważyłam że jego stan się pogarsza, był dość siny na twarzy – relacjonuje Aneta Klepacz.

W czasie wykonywania czynności Eryk Byrski dzwonił już po pogotowie ratunkowe.

- Poluzowałam koszulę poszkodowanego, żeby łatwiej mu było oddychać, a kiedy upewniłam się, że wszystko jest w porządku, to z powrotem ustawiłam go w pozycji bezpiecznej. Podczas całej sytuacji byłam w lekkim szoku, ale starałam się myśleć trzeźwo – dodaje studentka.

Studenci otrzymali od rektora, prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza list ze specjalnymi podziękowaniami.

- Jestem dumny, że studenci Politechniki Krakowskiej potrafią w każdej sytuacji zachować się właściwie i nie pozostają obojętni na los drugiego człowieka. Musieli się Państwo skonfrontować z niespodziewaną i bardzo trudną sytuacją. Wobec zagrożenia życia innej osoby, okazaliście empatię, bezinteresowność i serce, a także  w pełni profesjonalne podejście – czytamy.

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II ocenili, że bez pierwszej pomocy uratowanie życia pacjenta mogło się nie udać.

Rewitalizacja Placu Centralnego w Nowej Hucie

QUIZ PRL. Jak długo Polacy pracowali na pralkę czy Fiata 126p?

Pytanie 1 z 10
W barku będącym częścią kompletu mebli najczęściej trzymano:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE