wiadomości

Będzie trzeci pas ruchu na autostradzie A4 Kraków-Tarnów. Minister Adamczyk ogłosił zmiany

2023-11-21 7:41

W poniedziałek, 20 listopada 2023 roku w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Tematem spotkania było podpisanie programu inwestycji na rozbudowę autostrady A4 Kraków–Tarnów. Podczas konferencji padły ważne deklaracje. Znamy szczegóły tego przedsięwzięcia.

Będą dodatkowe pasy ruchu na autostradzie A4 Kraków-Tarnów. Umowa podpisana

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi deklaracjami, podpisał Program Inwestycji na opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla rozbudowy autostrady A4 na odcinku Kraków-Tarnów. Pozwoli to GDDKiA na przygotowanie i ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie koncepcji rozbudowy autostrady o dodatkowe pasy ruchu na tej trasie, której długość wynosi 75 km. Prace przygotowawcze prawdopodobnie potrwają do 2028 roku, a planowany termin realizacji inwestycji to lata 2031-2034.

Program inwestycyjny to decyzja, która otwiera cały proces tworzenia tej inwestycji. Pozwala on GDDKiA, w tym przypadku oddziałowi w Krakowie, ogłosić przetarg na wybór wykonawcy, który sporządzi dokumentacje w zakresie pozwalającym złożyć wniosek i uzyskać decyzję środowiskową, a także i analizę całego przedsięwzięcia, bo analiza, czy to trzy, czy cztery pasy należy dobudować, będzie potrzeba. Co do realizacji tej inwestycji zakładamy, że na przełomie trzeciej, czwartej dekady projekt wejdzie w fazę realizacyjną - odpowiada minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wzrost liczy pasów w obu kierunkach na A4 w Małopolsce

Autostrada A4 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce, łącząca zachodnią i wschodnią części kraju. W związku z ciągłym wzrostem liczby samochodów, w ostatnich latach przepustowość na odcinku Kraków-Tarnów uległa znacznemu pogorszeniu. Według danych Generalnego Pomiaru Ruchu między Krakowem a Tarnowem w 2015 roku autostradą A4 na tym odcinku poruszało się około 18 tysięcy pojazdów na dobę, aktualnie jest to ponad 30 tysięcy samochodów w ciągu 24 godzin.

W przyszłości autostrada wyczerpie swoje możliwości techniczne, a odpowiedź na to, co to znaczy, znajdujemy każdorazowo kiedy tkwimy w zatorach na południowej autostradowej obwodnicy Krakowa, gdzie bez przyczyny, tylko na skutek jednego, czy dwóch wolniej jadących samochodów, przy bardzo dużym natężeniu ruchu, stoimy w potężnych korkach - kontynuuje minister Adamczyk.

Międzynarodowe Targi Książki 2023 w Krakowie

Krakowska Lekcja Śpiewania 2023. Zobacz zdjęcia  

QUIZ. Test wiedzy o Krakowie. Jak dobrze znasz stolicę Małopolski?

Pytanie 1 z 10
1. Zacznijmy od czegoś prostego. Na ile dzielnic podzielony jest Kraków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE