Alimenty na psa lub kota. Kiedy możemy je otrzymać?

i

Autor: pexels/archiwum własne Alimenty na psa lub kota. Kiedy możemy je otrzymać?

prawo

Alimenty na psa lub kota. W tym przypadku możesz ich żądać. Ile można otrzymać?

2023-05-09 8:10

Alimenty na psa lub kota. Czy to możliwe? Czy można starać się o alimenty na psa lub kota? Okazuje się, że tak. Podano konkretne przykłady, kiedy po rozstaniu można otrzymać wsparcie finansowe. O jakie chodzi? Kiedy dostaniemy alimenty na psa lub kota?

Spis treści

  1. Alimenty na psa lub kota. Kiedy możemy je otrzymać?
  2. Kiedy dostaniemy alimenty na psa lub kota?
  3. Alimenty na psa lub kota - ile wynoszą? Ile można dostać?

Alimenty na psa lub kota. Kiedy możemy je otrzymać?

Alimenty to prawny obowiązek do zapewnienia wsparcia finansowego małżonkowi przed lub po separacji małżeńskiej, albo po rozwodzie. Najczęściej przyznawane są na dzieci. Można też wnioskować o alimenty na wnuki, rodziców, dziadków czy rodzeństwo. Przy ustalaniu alimentów pod uwagę bierze się kilka czynników, jak np. wysokość zarobków wstępnego (czyli osoba, która jest zobowiązana do wypłacania świadczenia).

Coraz więcej osób nie decyduje się jednak mieć dzieci, a w zamian biorę pod opiekę psa lub kota. Po rozstaniu zwierzę przeważnie zostaje z jedną z osób. Czy w takim przypadku należą się alimenty na psa lub kota? Czy możemy o nie wnioskować?

Kiedy dostaniemy alimenty na psa lub kota?

Czy można dostać alimenty na psa lub kota? W jakim przypadku je otrzymamy? Obowiązek alimentacyjny dotyczy wyłącznie ludzi. Na zakres wypłacania alimentów wpływają potrzeby uprawnionego - jak np. jedzenie, lekarstwa, ubrania, ale też nauka, czy zainteresowania. Jak podkreśla bezprawnik.pl, "małżeństwo niesie ze sobą obowiązek ponoszenie kosztów utrzymania rodziny". Można więc wykazać, że utrzymanie psa lub kota wlicza się w te koszta. W takim przypadku alimenty mogą zostać przyznane.

Alimenty na psa lub kota - ile wynoszą? Ile można dostać?

A co jeśli para nie ma ślubu? Jak zaznacza bezprawnik.pl, psa lub kota można kupić na współwłasność. Wedle Kodeksu cywilnego, współwłaściciele mają obowiązek wspólnego łożenia na rzeczy wspólne. Dotyczy to więc również zwierząt. Jeżeli pies lub kot po rozstaniu zostanie z jednym z partnerów, a ten przestanie ponosić częściowe koszty jego utrzymania, drugi ma możliwość wszczęcia dochodzenia.

Ile można dostać alimentów na psa lub kota? Tutaj nie ma konkretnej kwoty. Wszystko zależy od tego, czy partnerzy dogadają się, co do konkretnej sumy lub jeśli nie, ile zasądzi sąd.

Otwarcie pierwszego sklepu Woolworth w Polsce w centrum handlowym Atut w Krakowie. Na miejsce przybyły tłumy! Zobaczcie

Otwarcie pierwszego sklepu Woolworth w Polsce