Siatka zabezpieczająca na Zalewie Zakrzówek

i

Autor: Zarząd Zieleni Miejskiej

Aktywiści miejscy docierają do nowych informacji w sprawie Zakrzówka

2020-01-20 11:20

Aktywiści miejscy apelują o przerwanie prac na Zakrzówku. Z ich informacji wynika, że zabezpieczenie zboczy kąpieliska zalecił ekspert pracujący dla producenta siatek.

- W projekcie budowlanym pominięto ekspertyzę geologiczną, która sugerowała, że siatki nie są konieczne. W projekcie pojawia się od razu siatka. Nie ma zaproponowanej alternatywy wobec tego rozwiązania, a do tego autorem projektu jest pracownik firmy produkującej siatki. W związku z tym pytamy, kto zdecydował się na osiatkowanie - mówi Paulina Poniewska, aktywistka z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

- Opinie na temat zabezpieczenia skał stworzyło grono ekspertów na zamówienie pracowni architektonicznej - odpowiada Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Z dokumentu wynika, że siatki dają największą gwarancję bezpieczeństwa. - Nie ma innego fizycznego zabezpieczenia by móc stworzyć kąpielisko na małym zbiorniku. W związku z tym skoro siatki muszą być i tak twierdzą eksperci, to nie mnie to oceniać czy one powinny być - dodaje Kempf.

Instalacja siatek zabezpieczających skały to koszt około 5 milionów złotych. Na rewitalizacje Zakrzówka w budżecie miasta zabezpieczono 51 milionów złotych.

W Krakowie po raz pierwszy odbyły się Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością [WIDEO]