Dokumenty, praca

i

Autor: Pixabay Do 28 grudnia jest czas na wykonanie zaległych badań

Wiadomości

28 grudnia mija ważny termin. Kara za niedopełnienie tego obowiązku wynosi od 1 do 30 tys. zł

2023-12-27 9:21

Końcówka roku jest zawsze intensywna zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Terminy jednak tak się złożyły, że niektórzy pracownicy mogą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia dostać polecenie wykonania zaległych badań, których wcześniej nie musieli robić z uwagi na okres pandemii. Jeśli pracodawca nie dopełni tego obowiązku, czekają go gigantyczne kary, a ma to związek z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca tego roku.

Mieliśmy na to 180 dni. Aktualne orzeczenie lekarskie wymagane do 28 grudnia

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, to jasne. Problem w tym, że 1 lipca w naszym kraju zniesiono stan zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, co niosło ze sobą szereg zmian. Dla pracodawców oznaczało to to, że na wykonanie zaległych badań ich pracownicy mają 180 dni. Ten czas upływa dokładnie w czwartek, 28 grudnia. Nie chodzi o wszystkich pracowników, ale o tych, którzy powrócili do pracy po nieobecności w wyniku choroby, która trwała dłużej niż 30 dni oraz o tych, którzy nie zostali wysłani na badania ze względu na wybuch pandemii. Mogło tak być z uwagi na to, że obowiązek wykonywania badań okresowych został czasowo zawieszony właśnie na okres epidemiczny. Jeśli pracownik ma badania zaległe, musi więc jeszcze w tym roku zgłosić się do lekarza medycyny pracy w celu wykonania badań profilaktycznych - okresowych i kontrolnych, które zakończą się wydaniem aktualnego orzeczenia. Jeśli pracodawca zapomni o tym terminie, musi liczyć się z grzywną. Kara jest wysoka, bo wynosi od tysiąca do nawet trzydziestu tysięcy złotych.

Lekarz wydaje dwa egzemplarze orzeczenia: dla badanego i pracodawcy, który umieszcza je w aktach osobowych pracownika. Pracownik, który został skierowany na badania wstępne, okresowe lub kontrolne, lekarz może za jego zgodą skierować do udziału w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej. Jak czytamy w rządowym Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy, w orzeczeniu nie będzie jednak uwzględniał wyników badań przeprowadzonych w ramach programów zdrowotnych.

Nie tylko zaległe badania. Pracodawcy muszą też pamiętać o szkoleniach BHP

Taka sama sytuacja ma się do szkoleń BHP. Jeśli nie zostały ona przeprowadzone z uwagi na wybuch pandemii, od 1 lipca było 180 dni na ich przeprowadzenie. Ten termin również mija 28 grudnia tego roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ośrodek narciarski w Pieninach alternatywą dla Tatr. Mnóstwo tras, brak tłumów i uporczywych kolejek

Miasteczka zamknięte w choinkowych bombkach Anny Haduch