Ferie z WOT

i

Autor: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

200 ochotników na 16-dniowych szkoleniach! Rozpoczęły się Ferie z WOT

2024-02-12 11:01

200 osób zgłosiło się na zimowe szkolenia wojskowe. To w ramach programu „Ferie z WOT”. Przez 16 dni kandydaci będą przygotowywać się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej. W tegorocznym szkoleniu w ramach „Ferii z WOT” uczestniczy 16% kobiet.

Szkolenia organizowane są na Garnizonowych Ośrodkach Szkoleniowych między innymi „Pasternik” oraz Pustyni Błędowskiej. Plan zajęć zakłada ćwiczenia z taktyki, obsługi i strzelania z broni, musztry oraz podstaw medycyny pola walki. Skąd decyzja kandydatów o uczestnictwie w takim szkoleniu?

- W moim domu są tradycje wojskowe. Mój tata był żołnierzem i chcę udowodnić, że kobiety też potrafią.

- Głównie z ciekawości, bo mój brat jest żołnierzem i chciałem zobaczyć co przeżywa na co dzień - mówią Anna i Jonasz biorący udział w szkoleniu.

W zimowych szkoleniach bierze udział około 30 kobiet. Mogą w nich uczestniczyć osoby od 18 do 60 roku życia.

Kandydaci mogą się nauczyć między innymi topografii w terenie za pomocą urządzeń analogowych, pierwszej pomocy oraz strzelania na strzelnicy - mówi kapitan Adam Trębacz, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenie zakończy się pętlą taktyczną czyli egzaminem z użyciem materiałów pozoracji pola walki. Po ukończonym egzaminie kandydaci przystąpią do uroczystej przysięgi, która odbędzie się 25 lutego o godz. 11.00 na Rynku w Myślenicach.

Mateusz Jaśko oficjalnym kandydatem na prezydenta Krakowa. Tak prezentuje się jego program wyborczy

QUIZ: Sprawdź ile rymowanek z czasów PRL pamiętasz

Pytanie 1 z 15
Palec pod budkę bo za minutkę..