Święto Niepodległości w Koszalinie. Sprawdź program obchodów

2021-11-10 11:04

Jak co roku w Koszalinie zaplanowano uroczyste obchody dnia 11 listopada. Tym razem w organizację włącza się również Archiwum Państwowe, które przygotowało ciekawy i historyczny program. Poniżej sprawdzicie dokładnie co, gdzie i kiedy dzieje się w Koszalinie w Święto Niepodległości.

Na główne uroczystości zaprasza Prezydent Koszalina Piotr Jedliński wraz z Dowódcą Garnizonu Koszalin płk Tomaszem Sawczukiem oraz Przewodniczącym Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Antonim Burzyńskim.

Program przedstawia się następująco:

 • 9.00 Msza św. w intencji Ojczyzny (katedra p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny)
 • 9.00 Nabożeństwo ekumeniczne w intencji Ojczyzny (kościół prawosławny pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. A. Mickiewicza 22)
 • 10.00 – 10.15 przemarsz ulicą Zwycięstwa (od katedry do pl. Zwycięstwa)
 • 10.15 Uroczysty Apel (plac Zwycięstwa - pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego)
 • 18.00 Zapalenie pomnika Władysława Hasiora „Płonące Ptaki” (ul. Gdańska)

Dodatkową atrakcją jest XIII Turniej Łuczniczy Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej, odbędzie się on w Parku Robin Hooda na ul. Racławickiej od 11:00 do 16:00.

Święto Niepodległości w Archiwum Państwowym

Współorganizatorami są Politechnika Koszalińska oraz Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun". Rozpoczęcie wydarzeń: godz. 12.00

Kryzys na granicy. Słychać strzał, a potem rozpaczliwe krzyki

W programie:

 1. Wykład prof. Bogusława Polaka nt. polskiego czynu niepodległościowego
 2. Spotkanie z archiwistką rodzinną, panią Małgorzatą Czabańską, która przedstawi historię swojej rodziny zachowaną w materiałach z archiwum rodzinnego przekazanego do AP
 3. Koncert zespołu „13. i Przyjaciele”
 4. Prezentacja wystawy „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów”
 5. Prezentacja wystaw i stanowiska rekonstrukcji historycznej BSMH „Perun”
 6. Prezentacja okolicznościowego stempla pocztowego.

Wszystko będzie się odbywało w Archig@lerii przy Archiwum Państwowym w Koszalinie (budynek „B” za siedzibą główną AP przy Marii Skłodowskiej-Curie 2 w Koszalinie oraz w namiotach na terenie AP.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE