Zima ostro zaatakuje w Świętokrzyskiem! W weekend nadciągną śnieżyce

i

Autor: Piotr Stańczak

Pogoda

Zima ostro zaatakuje w Świętokrzyskiem! W weekend nadciągną śnieżyce. Służby ostrzegają kierowców i pieszych

2023-12-01 15:47

Zima nie odpuszcza. W najbliższy weekend w regionie mają wystąpić obfite śnieżyce! Takie są nowe prognozy pogody dla województwa świętokrzyskiego.

- W weekend (2-3 grudnia - przyp. PSta) mają pojawić się śnieżyce. W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych najsilniejsze opady śniegu mają wystąpić w sobotę po południu i w nocy z soboty na niedzielę w pasie od Śląska, przez Małopolskę, Podkarpacie, Kielecczyznę, po Lubelszczyznę - powiedziała synoptyk TVN MeteoArleta Unton-Pyziołek.

- Po weekendzie ściśnie mróz nawet do -17 stopni Celsjusza - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zimowy armagedon, policja apeluje!

Prognozy pogoda dla województwa świętokrzyskiego najbardziej mogą ucieszyć miłośników sportów zimowych, oznaczają natomiast kiepskie perspektywy dla kierowców. Taka aura niestety zwiększa ryzyko wypadków czy kolizji.

- Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących jak i pieszych o zachowanie rozsądku i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i przepisów. Należy dostosować swoją technikę, taktykę i prędkość jazdy do warunków, które panują na drodze. Pamiętajmy, że mogą wystąpić oblodzenia, które znacznie wydłużają drogę hamowania. Należy także dobrze i sumiennie odśnieżyć nasze auto, szyby, lusterka, karoserię, ponieważ wtedy mamy gwarancję dobrej widoczności - przypomina młodszy aspirant Małgorzata Perkowska-Kiepas, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Służby apelują także do pieszych, aby zachowali szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię oraz nosili elementy odblaskowe zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim. Dzięki temu piesi są lepiej widoczni, już z odległości 150 metrów.

Świętokrzyskie. Zima w regionie. Centrum Skarżyska-Kamiennej w białym puchu