Wyższe diety kieleckich radnych. Też chcielibyście takich podwyżek

2021-12-02 17:52
Wyższe diety kieleckich radnych. Też chcielibyście takich podwyżek
Autor: Pixabay Diety radnych Rady Miasta Kielce wzrosną od 2022 roku.

Radni kieleckiej Rady Miasta Kielce od nowego roku będą dostawali dużo wyższe diety. Większością głosów zdecydowali o podwyżce nawet o około 90 procent. Uchwałę poparło 16 z 25 kieleckich radnych.

Uchwała w sprawie podwyżki diet radnych w Kielcach wywołało gorącą dyskusję. Projekt uchwały oprotestował między innymi radny Kamil Suchański z klubu Bezpartyjni i Niezależni i nie przebierał w słowach.

- Odbywa się rabunek w biały dzień, na oczach wszystkich oskubiecie kielczan z pieniędzy. Ten zuchwały napad na miejski skarbiec zapisze się w historii Kielc jako dzień wstydu i hańby. Zostaliśmy wybrani, żeby dbać o wszystkich, a wy dbacie tylko o siebie – mówił Kamil Suchański.

Suchańskiemu odpowiedział radny Michał Braun z Koalicji Obywatelskiej.

- Kto dziś będzie przeciwny tej uchwale? Dzisiaj przeciw będzie małżeństwo milionerów, którzy w tym momencie wypoczywają w Omanie, dodzwaniając się na tę sesję. Podczas gdy pozostali radni w ostatnich tygodniach organizują dziesiątki spotkań z mieszkańcami - mówił radny Michał Braun.

Ostatecznie uchwałę w sprawie podwyżek poparło 16 radnych z klubów PiS, Projekt Wspólne Kielce oraz Michał Braun, Katarzyna Czech-Kruczek oraz Monika Kowalczyk z KO i Joanna Winiarska z BiN.

Przeciw zagłosowały cztery osoby - Kamil Suchański, Katarzyna Suchańska oraz Maciej Bursztein z BiN oraz Dariusz Kisiel z PiS. Od głosu wstrzymali się: Anna Myślińska, Karol Wilczyński, Katarzyna Zapała z KO, a w głosowaniu w ogólne nie wzięli udziału: Anna Kibortt z Projektu Wspólne Kielce oraz Wiesław Koza z PiS.

Diety radnych w Kielcach. Ile wyniosą?

Od nowego roku, radny w Kielcach, który nie jest członkiem prezydium lub szefem komisji, ale zasiada w dwóch komisjach, otrzymywać będzie około 2,8 tys. zł. Obecnie jest to 1450 zł. Diety przewodniczących komisji wzrosną z 2 tys. do 3,4 tys. złotych.

Przewodniczący Rady Miasta Kielce otrzyma 4 tysiące złotych i to wzrost z 2,6 tys. zł. Natomiast diety wiceprzewodniczących Rady według nowych zasad wzrosną z 2,2 tys. do 3,6 tysięcy złotych.

Podwyżka prezydenta Kielc

Na kolejnej sesji Rada Miasta Kielce zajmie się podwyżką dla prezydenta Bogdana Wenty. Włodarz stolicy świętokrzyskiego otrzymuje miesięcznie niecałe 11 tysięcy złotych brutto i nie narzeka na swoją wypłatę. Bogdan Wenta na swoim oficjalnym profilu na Facebooku oświadczył, że jeśli zgodnie z decyzją radnych dojdzie do zwiększenia jego wynagrodzenia, całą nadwyżkę przekaże na stypendia dla zdolnych młodych kielczan.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE