Wiatraczek ponownie zakręci Kielcami

2022-07-06 15:33
Festiwal harcerski Kielce
Autor: MHFKMS

Rozpoczyna się 49. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej 2022. Od czwartku, 7 lipca w Kieleckim Centrum Kultury startują przeglądy konkursowe, a co za tym idzie rywalizacja młodych artystów o "Jodły" - czyli tradycyjne festiwalowe statuetki. O 19.00 festiwalowicze zostaną przywitani na Koncercie Inaugurującym w KCK. Nie zabraknie koncertów, a ulicami Kielc znów przejdzie barwny i rozśpiewany korowód.

W tym roku w Festiwalu weźmie udział 369 uczestników. Młodzi artyści będą uczestniczyć w przeglądach konkursowych, koncertach ale także w warsztatach artystycznych.

Nadal jesteśmy na etapie odbudowywania edukacji kulturalnej młodych ludzi, którzy dwa lata spędzili w domach, przed komputerami. Często nawet ich treningi taneczne odbywały się przed monitorem. Teraz znów możemy pracować z młodymi ludźmi na żywo. Zajęcia poprowadzi 14 znakomitych konsultantów, zajmujących się różnymi formami - mówi hm. Arkadiusz Szostak, dyrektor artystyczny festiwalu.

O „Jodły” młodzi artyści powalczą 7 i 8 lipca podczas przeglądów konkursowych w 11 kategoriach. Także 7 lipca uczestnicy Festiwalu wezmą udział w Koncercie Inaugurującym na scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Władze Kielc przekażą wtedy młodym artystom klucze do miasta

Od 9 do 13 lipca zaplanowano warsztaty artystyczne, które odbędą się w Kieleckim Centrum Kultury.

W niedzielę, 10 lipca o godz. 18 będzie można dołączyć do festiwalowego korowodu, który przejdzie ulicami Kielc. Harcerze wyruszą spod pomnika Henryka Sienkiewicza i przejdą do Domu Środowisk Twórczych. Tu o godz. 18:30 rozpocznie się rywalizacja o „Jodły Harcerskie”.

Oddzielamy je od ogólnych przeglądów konkursowych, bo w tym wypadku stawiamy na to co jest związane z harcerstwem. W tym roku chcielibyśmy także wrócić po pandemii do większych prezentacji artystycznych w mieście. Dlatego zapraszamy na Letnią Scenę Kieleckiego Centrum Kultury 12 i 13 lipca o godz. 19. – mówi hm. Arkadiusz Szostak.

Festiwal harcerski w Kielcach
Autor: MHFKMS

W sobotę, 16 lipca o godz. 19 w Amfiteatrze Kadzielnia odbędzie się Koncert Galowy. Podczas pierwszego obrazu - Gospodarze – Gościom - wystąpi 380 kieleckich artystów. Zwieńczeniem będzie koncert laureatów.

Eska Summer City Kielce 2022 START
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE