Świętokrzyskie ma nową strategię. Są trzy cele strategiczne

2021-03-30 17:44
Świętokrzyskie ma nową strategię. Są trzy cele strategiczne
Autor: Michal Jarmoluk / Pixabay Zamek w Chęcinach, jedna z największych świętokrzyskich atrakcji turystycznych.

Kurczące się zasoby wody pitnej, uciekający mieszkańcy, słaba konkurencyjność regionu, nikłe nakłady na badania i rozwój. Między innymi takie problemy nawarstwiły się w województwie świętokrzyskim a remedium na nie ma być nowa strategia rozwojowa, którą przyjęli radni sejmikowi.

Strategia Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ nakreśla kierunki rozwoju na najbliższe lata. Dokument jest istotny między innymi podczas dzielenia kolejnych środków unijnych. Urzędnicy umieścili w strategii trzy cele strategiczne.

- To gospodarka, środowisko i demografia – mówił podczas sesji Sejmiku Jacek Sułek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim. - W zakresie gospodarki, określiliśmy, że powinna być ona inteligentną gospodarką tworzoną przez aktywnych ludzi. Jeśli chodzi o środowisko chcielibyśmy, żeby region był czysty i przyjazny naturze. W zakresie demografii chodzi nam o wspólnotę i bezpieczną przestrzeń, która łączy mieszkańców – wyliczał dyrektor Jacek Sułek.

Władze regionu szansę na poprawę sytuacji widzą w Głównym Urzędzie Miar, który powstaje w mieście, nowych terenach inwestycyjnych czy wzmocnieniu turystyki.

Wcześniej strategia była konsultowana z ekspertami, ludźmi nauki, przedsiębiorcami czy środowiskiem młodzieżowym. Wpłynęło ponad 900 uwag. Gotowy projekt nie zjednoczył wszystkich radnych. Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja o przyszłości regionu. Ostatecznie za przyjęciem nowej strategii opowiedziało się 18 radnych, a 12 wstrzymało się od głosu.

Plastikowe kompasy od sprzedawcy grillów to pikuś. Co polska armia może kupić na chińskich portalach, aby wróg umarł ze śmiechu? Komentarz Adam Feder
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE