Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

i

Autor: Świętokrzyskie Centrum Onkologii Personel Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zachęcał panie do darmowych badań w czasie tak zwanej białej soboty.

Specjaliści Świętokrzyskiego Centrum Onkologii apelują o wykonywanie badań profilaktycznych

2023-01-15 12:55

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) apelują o regularne wykonywania badań profilaktycznych. Zaawansowane stadium raka szyjki macicy to często efekt wieloletniego zaniedbania, braku wizyt u ginekologa przez siedem czy dziesięć lat – wskazują onkolodzy.

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99 proc. przypadków. W przypadku objawowego raka szyjki macicy przeżywalność pacjentek wynosi 60 proc. Tylko profilaktyka pozwala na skuteczną walkę z chorobą.

O konieczności wykonywania badań profilaktycznych przypominali specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie zorganizowano pierwszą w tym roku „białą sobotę”.

Jak poinformował dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO ubiegłym roku w placówce wykonano 5,5 tys. badań mammograficznych oraz 5005 cytologii.

„W wyniku badań 250 pacjentek zostało skierowanych do dalszej diagnostyki mammograficznej w tym USG piersi, ponieważ badania profilaktyczne wykazały pewne zmiany, które niekoniecznie oznaczają zmiany złośliwe. Natomiast w przypadku cytologii do dalszej diagnostyki skierowano 125 pań” – zaznaczył.

Onkolog podkreśla, że tylko profilaktyka pozwala na skuteczną walkę z chorobą. „Pacjentki, które trafiają do nas, chociażby z zaawansowanym rakiem szyjki macicy, to kobiety, które siedem czy dziesięć lat nie były u ginekologa. Warto pamiętać, że ta choroba nie rozwija się błyskawicznie. To są wieloletnie zaniedbania” – zaznaczył, wskazując jednocześnie, że kiedy pacjentka zgłasza się na badania zbyt późno, wówczas specjaliści nie mają praktycznie żadnego wpływu na jej leczenie.

„W przypadku objawowego raka szyjki macicy przeżywalność pacjentek wynosi 60 proc. W przypadku przedklinicznego wykrycia nowotworu w ramach badań profilaktycznych przeżywalność wynosi 100 proc. Dzięki temu kobiety same dają sobie szansę na przeżycie, a nam możliwość skutecznego wdrożenia terapii. W przypadku raka piersi wykrycie nowotworu na wczesnym etapie daje 95-procentową szansę na całkowite wyleczenie” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że oprócz tego, że pacjentka ma dużo większe szanse na przeżycie, to leczenie jest również mniej inwazyjne, nie pozostawia praktycznie żadnych zmian na ciele.

Bezpłatna mammografia skierowana jest do pań między 50 a 69 rokiem życia. Z kolei z badań cytologicznych mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat.

Lekarze zmniejszyli Emilii żołądek. "Jest łatwiej się poruszać i chodzić po schodach". Plaga otyłości olbrzymiej u dzieci