Pan doktor

i

Autor: Karolina Grabowska

Warto wiedzieć

Gdzie do lekarza w Wielkanoc i długi weekend w Kielcach? Która placówka przyjmie nas w razie choroby?

2023-04-01 7:23

Bolący ząb, zwykłe przeziębienie czy uraz mechaniczny. Choroby i wypadki nie wybierają i nie przeczekają "czerwonych kartek" w kalendarzu. Gdzie zgłosić się gdy potrzebujemy pomocy lekarza? Odpowiada nam rzecznik świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Często kiedy poczujemy się gorzej, to przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są już zamknięte. Gdzie wtedy szukać pomocy? Mamy kilka możliwości.

Przede wszystkim takimi podstawowymi placówkami są poradnie dyżurujące nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. One przyjmują pacjentów w godzinach od 18 wieczorem do 8 rano w dni wolne od pracy. W święta, soboty, niedzielę przyjmują przez 24 godziny na dobę. W województwie świętokrzyskim takich poradni jest 18, z czego 3 w Kielcach przy ulicy Artwińskiego, Robotniczej i św. Leonarda - mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Istotnymi miejscami są też Szpitalne Oddziały Ratunkowe, jednak jak zaznacza przedstawicielka świętokrzyskiego NFZu, te przeznaczone są dla osób ciężko chorych po wypadkach, urazach i w stanie zagrożenia życia.

Może się też tak zdarzyć, że zaboli nas ząb. Wówczas w razie nagłego bólu zęba możemy skorzystać z placówek stomatologicznej pomocy doraźnej. Są one czynne od 19 wieczorem do 7 rano, a w dni wolne od pracy całodobowo. W województwie są dwie takie placówki - dodaje rzeczniczka.

Można też skorzystać z Platformą Pierwszego Kontaktu. To bezpłatny numer telefonu, czynny w całej Polsce, z którego możemy skorzystać gdy potrzebujemy recepty, bądź nie do końca wiemy gdzie możemy się zgłosić by otrzymać pomoc. Telefon w dni powszednie jest czynny od 18 do 8 rano, natomiast w dni wolne od pracy całą dobę. Konsultacje prowadzone są nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, ukraińskim oraz migowym. Numer telefonu to 800 137 200.

Świętokrzyskie. Targi rolnicze Agrotech 2023 w Kielcach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE