Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku odzyskał dawny blask

2022-01-12 20:19
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Autor: Muzeum Narodowe w Kielcach Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

W ciągu kilku miesięcy remontu zabytkowego obiektu odnowiona została część elewacji budynku z jej drewnianymi elementami , a także taras południowy wraz z balustradą, fragment pokrycia dachu, wieża, czy charakterystyczna figura husarza. Prace odbywały się na zewnątrz więc nie utrudniały zwiedzania Pałacyku noblisty.

Remont pałacyku był niezbędny - podkreśla Łukasz Wojtczak kierownik obiektu.

Staramy się dbać o budynek muzeum, tym bardziej że posiada on status Pomnika Historii. Poprzednie prace przeprowadzone były ponad 10 lat temu. Czynniki atmosferyczne i przede wszystkim upływający czas, sprawiły że wiele elementów wymagało już przeprowadzenia remontu - mówi Łukasz Wojtczak.

Udało się przeprowadzić najpilniejsze prace: odnowić część elewacji budynku, taras wraz z balustradą, fragment pokrycia dachu, wieżę, czy wreszcie kamienną figura husarza.

Jest ona takim symbolem Oblęgorka. Husarz to nawiązanie do Trylogii Sienkiewicza. Jest taka legenda, która mówi o tym, że mieszkańcy Oblęgorka gdy zobaczyli figurę Husarza na wybudowanym dla pisarza pałacyku myśleli, że to skrzydlaty anioł - opowiada Łukasz Wojtczak.

Prace zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ochrona Zabytków w kwocie 360 tys.zł. Wkład własny wynoszący 72 tys.zł zapewniło Województwo Świętokrzyskie.

Zima wróciła w Bieszczady
Sonda
Czy powinno być więcej ekranizacji lektur szkolnych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE