Pakiet alertowy a rynek pracy. Czy bezrobocie w Kielcach wzrośnie?

2021-12-01 16:47
Pakiet alertowy a rynek pracy. Czy bezrobocie w Kielcach wzrośnie?
Autor: Pixabay

Jak bardzo na lokalnej gospodarce odbije się „pakiet alertowy”? Przypomnijmy: ograniczenia zakładają między innymi, że na dyskotece może się bawić maksymalnie sto osób, restauracje mogą przyjąć gości przy połowie dostępnych stolików a na siłowniach może ćwiczyć jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Ograniczenia w wielu miejscach mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Limity dotykają przede wszystkim przedsiębiorców prowadzących restauracje, puby, dyskoteki, hotele, obiekty sportowe czy placówki kulturalne. Czy kielczanie w tej sytuacji powinni obawiać się o swoje miejsca pracy?

- Nowe obostrzenia są na tyle łagodne i w większości nie dotyczą osób zaszczepionych, że nie powinny mieć negatywnego wpływu na nasz rynek pracy - uspokaja Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Podobnego zdania jest również Marek Banasik, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, ale widzi problem gdzie indziej. Część ograniczeń nie dotyczy zaszczepionych, a przedsiębiorcy nie mają prawa by sprawdzać czy ktoś przyjął preparat. Organizacja chce, by rząd wprowadził zmiany w tej kwestii.

- Należy się spodziewać wielu nieprzyjemnych sytuacji. Może dochodzić do spięć pomiędzy właścicielami restauracji, hoteli czy personelem tych miejsc a potencjalnymi klientami. Mamy trochę czasu by zebrać wszystkie uwagi i na pewno Konfederacja Lewiatan zabierze głos w tej sprawie i będą starali się by natychmiast zmienić tę sytuację – mówi prezes związku pracodawców Marek Banasik.

Koronawirus a bezrobocie w Kielcach

Przez pandemię największy kłopot kielecki rynek pracy miał w momencie ogłoszenia pierwszego lockdownu wiosną 2020 roku. Wówczas pracodawcy nie wiedzieli co ich czeka w najbliższych tygodniach a to przełożyło się na ilość ofert pracy. W kwietniu 2020 roku do Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach zgłoszono ich tylko 130.

Przed pandemią bezrobocie w Kielcach wynosiło 4,8 proc. W najtrudniejszym okresie, czyli w marcu 2021 roku, grupa osób bez pracy powiększyła się. Bezrobocie wyniosło 5,9 proc. Do dziś sytuacja w Kielcach zdążyła się nieco poprawić. W mieście 5,4 proc. mieszkańców pozostaje bez zatrudnienia a tylko w październiku 2021 roku pracodawcy zgłosili do tutejszego MUPu prawie 500 ofert pracy.

Zdaniem prezesa świętokrzyskiego związku Lewiatan o lokalny rynek pracy powinniśmy się obawiać od nowego roku. Bardziej niż pandemiczne ograniczenia mogą zaszkodzić podwyżki, które przed nami.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE