Stypendyści kieleccy

i

Autor: UM Kielce

Młodzi, zdolni, do tego wybrali studia w Kielcach. Teraz dostali stypendia

2021-11-26 17:53

Bardzo dobrze zdali maturę i zdecydowali się na studia na jednej z kieleckich uczelni. 70 młodych, zdolnych ludzi - Miasto nagrodziło - stypendiami . To już trzecia edycja Międzynarodowego Programu Stypendialnego Miasta Kielce, który ma zachęcić młodych ludzi do studiowania w stolicy świętokrzyskiego.

Wśród tegorocznych stypendystów jest Paulina Robak, studentka pierwszego roku filologii polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wybrałam kielecki uniwersytet i jak na razie nie żałuję. Myślę, że to dobry wybór i cieszę się.Teraz dostałam stypendium. Konkretnych planów jeszcze nie mam, ale wiadomo przydadzą się te pieniądze - mówi Paulina.

Tegoroczni stypendyści to przede wszystkim studenci pierwszego roku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, tak jak Sylwia Jaros.

Wybrałam studiowanie w Kielcach, bo jest tu taniej niż w innych miastach, co myślę dla studentów jest kluczowym warunkiem, ale też uważam, że miasto prężnie się rozwija i na pewno mamy sporo możliwości. No i jestem bliżej domu - opowiada Sylwia.

Z kolei inny stypendysta - Kuba Topór, który wybrał kierunek lekarski Collegium Medicum UJK w Kielcach, nie ukrywa, że brał pod uwagę także inne miasta przy wyborze studiów. Jednak ostatecznie zdecydował się na Kielce.

Zastanawiałem się nad Kielcami, Warszawą i Łodzią, ale wybrałem Kielce dlatego, że najwcześniej się tutaj dostałem i miałem już "zorganizowany" akademik, ale też dlatego, że podobają mi się Kielce i okolice więc stwierdziłem, że będzie to dobry wybór. Bardzo się ucieszyłem, że dostałem stypendium od miasta. Jest to takie miłe docenienie wysiłku włożonego w naukę, wiadomo matura to nie byle co i skuteczne przygotowanie się do niej kosztuje wiele pracy- twierdzi Kuba.

To już trzecia edycja Międzynarodowego Programu Stypendialnego Miasta Kielce, który ma zachęcić młodych ludzi do studiowania w Kielcach.

Chcemy nie tylko przekonać absolwentów do pozostania w swoim rodzinnym mieście, ale również przyciągnąć do stolicy regionu najzdolniejsze osoby - podkreśla prezydent Kielc, Bogdan Wenta, który życzył studentom wytrwałości i znakomitych wyników w nauce oraz spełnienia marzeń. - Tworzycie bardzo dużą i kreatywną społeczność, dzięki waszej obecności nasze miasto zyskuje na atrakcyjności - dodał prezydent Kielc.

Stypendium przysługuje studentowi, który ma status studenta pierwszego roku uczelni mającej siedzibę w Kielcach, uzyskał z egzaminu maturalnego wynik przynajmniej 78 proc. liczony jako średnia z dwóch wybranych przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym.

Stypendia w wysokości 500 złotych miesięcznie będą wypłacane  przez cały rok akademicki.

Miasto Kielce na realizację Międzynarodowego Programu Stypendialnego przeznaczyło w tym roku 315 tysięcy złotych.

Sonda
Czy powinna wrócić nauka zdalna?
Hubert Hurkacz trenował z dziećmi w Gdańsku