Lekarze ŚCO apelują: nie bójmy się badań profilaktycznych

2020-09-21 13:17 PioR
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
Autor: Piotr Rogoziński Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach

Nowotwory nie czekają i są o wiele większym zagrożeniem niż koronawirus. - Coraz częściej trafiają do nas pacjenci już z przerzutami - podkreślają lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i apelują do mieszkańców regionu, aby ci zgłaszali się na badania profilaktyczne. Data apelu nie jest przypadkowa, bo trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, przyznaje, że każdego dnia placówkę odwiedza coraz mniej osób. Pacjenci tłumaczą to pandemią koronawirusa, ale lekarze są przerażeni.

- Zgłaszają się do nas pacjenci, u których stwierdzamy już przerzuty. Nie można chować głowy w piasek. Drzwi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii są cały czas otwarte. Zapraszamy na badania, zwłaszcza profilaktyczne – apeluje prof. Góźdź.

Data apelu nie jest przypadkowa, bo trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Te zagrażają szczególnie palaczom i osobom nadużywającym alkoholu.

- Proszę mi powiedzieć, ile osób zginęło w woj. świętokrzyskim na COVID, a ile osób codziennie umiera na nowotwory? U mnie we wtorek, bo tak to trzeba powiedzieć, umarło 14 osób. Ci ludzie, u których nie można już zastosować leczenie, skazani są na śmierć – podkreśla Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO.

Jednym z pacjentów, który pokonał nowotwór szyi jest Jarosław Snoch. Mężczyźnie lekarze musieli jednak usunąć krtań oraz węzły chłonne głowy, szyi i twarzy.

- Zaczęło się od przewlekłej chrypy i delikatnego bólu gardła – wspomina pan Jarosław. - Lepiej się nie wahać, tylko iść od razu do lekarza. Wiadomo, im wcześniej wykryje się nowotwór, tym lepiej. W moim przypadku też było już trochę za późno. Dopiero po trzech latach lekarz powiedział mi, że miałem 15 proc. szans, że wyjdę z tego. Na szczęście się udało – dodaje.

Więcej informacji dotyczących badań profilaktycznych można znaleźć na stronie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

W centrum Kielc policjanci przypominali o odblaskach